Kliknite a začnite písať.

Otázky a odpovede

Čo proti únave a ospalosti počas dňa?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Akonáhle sa cítime unavení, siahame po hrnčeku dobrej kávy. Čo ale robiť, keď už káva nefunguje? Je na čase vyskúšať potraviny, ktoré dokážu dodať veľa energie. Viete, o ktoré ide a prečo? Čo proti únave zaberá najlepšie?

Únava po jedle alebo bolesť hlavy nie je príjemna ani zdravá, ako tomu predísť?

Únava, vyčerpanie, nechuť do práce, nedostatok energie môže byť dôsledkom zlého spánku, počasia alebo chýbajúcich živín. Tie vám môžu dodať potraviny, ktoré obsahujú cenné látky pre náš mozog. Určite ich oceníte.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Čo proti únave – potraviny

1. Ovsené vločky

Dajte si na  zdravé raňajky ovsené vločky buď v podobe kaše, alebo müsli. Vo vločkách nájdete plno vitamínov, minerálov, vlákniny a ďalšie cenné látky. Pozitívne pôsobia proti stresu, únave, depresiám a zvyšujú pozornosť.

Udržujú krvný cukor vyrovnaný a neprichádza po ich konzumácii skoro hlad.

2. Brokolica

Brokolica je bohatá na vitamín C, ktorý pomáha odstrániť únavu, k tomu podporuje imunitný systém a pôsobí proti stresu. K tomu tiež obsahuje antioxidanty, minerály, vitamíny a koenzým Q10. Brokolica obsahuje najviac cenných látok bez tepelnej úpravy, ak ju chcete variť, varte ju v pare. Tento spôsob je šetrnejší než klasické varenie.

...

Prečítajte si tiež: Únava a ospalosť počas dňa nie je úplne v poriadku.

3. Orechy

Orechy zahŕňajú celé spektrum vitamínov a minerálov, k tomu obsahujú aj omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Pri únave sa nevyhýbajte mandliam a vlašským orechom. Mandle pomáhajú proti stresu, únave a úzkostiam. Vlašské orechy posilňujú mozog, pozitívne pôsobia na psychiku, zlepšujú myslenie a odďaľujú únavu.

Zdravé orechy

4. Šošovica

Čo proti únave? Rozhodne je dobrá aj šošovica! So šošovicou dostávate do tela plno vitamínov, minerálov, esenciálnych kyselín, veľa bielkovín a ďalších cenných látok. Nájdete v nej železo, ktoré je potrebné, aby ste neboli unavení a vyčerpaní.

Hodí sa ako alternatíva mäsa aj pri chudnutí, obsahuje totiž menšie množstvo tuku. Dajte si šošovicovú polievku, šošovicu na kyslo alebo iné jedlo práve so šošovicou.

...

5. Semienka

Slnečnicové, sezamové a tekvicové semienka sú bohaté na rad minerálov, vitamínov a zdravých tukov. Majú pozitívny vplyv pri únave, depresiách a zlej nálade. Dajte si vždy hrsť týchto semienok proti únave. Výborne fungujú aj naklíčené semená obilnín a strukovín.

6. Banány

Banány majú vplyv na dobrú náladu aj na odohnanie únavy. Nachádzajú sa v nich vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín E a draslík. Obsahujú ľahko stráviteľné sacharidy, ktoré dodávajú energiu, zlepšujú koncentráciu, pozitívne pôsobí na nervovú sústavu, odstraňujú únavu, pomáhajú odvodniť telo aj znížiť krvný tlak.

7. Zelená káva

Zelená káva je proti únave voľba číslo 1. Ak nie ste na ňu zvyknutí, spoľahlivo bude fungovať. Pokiaľ ju pravidelne pijete, dopoludnia vás udrží dlhšie bystrých, výkonných a oddiali únavu. Večer už nemusí kofeín fungovať, ak ju konzumujete pravidelne. Káva by mala znižovať aj riziko vzniku niektorých ochorení.

8. Zelený čaj

V zelenom čaji sa nachádza plno látok, ktoré sú pre ľudské telo veľmi dôležité – vitamíny, minerály, antioxidanty, aminokyseliny, kofeín atď. Šálka zeleného čaju vám dodá energiu, zlepší koncentráciu, zaženie hlad a zvýši odolnosť voči stresu. Dajte si kvalitný zelený čaj 2-krát denne, čoskoro uvidíte jeho účinky.

...

9. Avokádo

Protizápalové jedlá – pozrite si 4 najlepšie

Avokádo v sebe ukrýva prevažne tuk, ale jedná sa o zdravý tuk (omega-3 nenasýtené mastné kyseliny).

Ďalej sú v ňom vitamíny a minerály. Je vhodné pri únave, pomáha regenerovať organizmus, odďaľuje prejavy starnutia, reguluje cholesterol a tlak. Vyberajte vždy zrelé avokádo, prípadne ho nechajte doma dozrieť.

10. Čokoláda

V kvalitnej čokoláde, v ktorej sa nachádza najmenej 60 % podiel kakaa, nájdete plno látok, ktoré sú pre naše zdravie prínosné. Dodáva energiu, povzbudzuje organizmu a vyvoláva pocity šťastia. Konzumujte ju ale s rozumom, aj napriek tomu, že sa jedná o zdravú horkú čokoládu.

11. Čučoriedky

Malé tmavo fialové guľôčky sa radia medzi superpotraviny, ktoré obsahujú množstvo antioxidantov. Tie majú vplyv na mozog i celý nervový systém. Posilňujú ho, podporujú koncentráciu, zlepšujú náladu atď. Čučoriedky sú najlepšie čerstvé a lepšou voľbou sú tie, ktoré nájdeme v lese.

Čo proti únave ešte funguje?

 • Ráno sa osprchujte vlažnou vodu, ktorá vás preberie.
 • Nezabúdajte na kvalitné raňajky.
 • Jedzte dostatok ovocia a zeleniny.
 • Vyhnite sa konzumácii sladkostí.
 • Pite veľa vody a čajov.
 • Nepite alkohol.
 • Neponocujte a choďte skôr spať.
 • Spite dostatočnú dobu.
 • Doma poriadne vetrajte.
 • Veľa kráčajte a športujte.
5/5 - (3 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *