Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia

Nedostatok bielych krviniek (strava a rady)

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Leukocyty, teda biele krvinky, sú súčasťou dômyselného imunitného systému, ktorý v prípade potreby odráža útoky vírusov, baktérií a všetkých cudzorodých častíc. Imunitný systém funguje spoľahlivo a bez toho, aby sme si to vôbec všimli. Samozrejme iba za predpokladu, že sa niečo nepokazí a nedôjde k zníženiu počtu bielych krviniek. Nedostatok bielych krviniek / leukocytov sa zvyčajne okamžite prejaví na zdraví človeka. Dá sa to zvrátiť a dostať do normálu?

Nedostatok bielych krviniek / leukocytov

Biele krvinky a ich nedostatok

Biele krvinky vznikajú v kostnej dreni odkiaľ sa potom vyplavujú do krvi. Krvou sú následne transportované ďalej do tkanív medzi ostatné bunky. Ak vám lekár odobral krv a výsledky hematologického vyšetrenia ukázali, že počet bielych krviniek sa pohybuje niekde na úrovni 4 x 109 na liter, tak môžete byť spokojní. Ide o úplne normálne hodnoty.

Iné to však môže byť v prípade, ak počet bielych krviniek klesne pod túto hodnotu. Nedostatok bielych krviniek  signalizuje, že sa s vašim telom niečo deje. Zníženie počtu bielych krviniek nemožno brať na ľahkú váhu, pretože v takomto prípade sa oslabený imunitný systém ťažšie vysporiadava s možnými hrozbami.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Organizmus je ohrozený komplikovanými infekciami, ktoré môžu mať neraz dramatický priebeh. Okrem toho môže byť nedostatok bielych krviniek sprievodným príznakom vážnych ochorení. Zníženie počtu bielych krviniek sa v odborných kruhoch označuje ako leukopénia. No a na možné príčiny tohto stavu sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch.

Lieky a chemoterapia

Za nedostatkom bielych krviniek môžu stáť viaceré lieky. Z liekov znižujúcich počet bielych krviniek stoja za osobitnú pozornosť  chemoterapeutiká alebo imunosupresíva. Niekedy však môže byť leukopénia výsledkom nežiadúcich účinkov analgetík. Nedostatok bielych krviniek po chemoterapii je taktiež veľmi častým javom, ktorý zapríčiní ich pokles.

Infekcie

Často uvádzaným príkladom infekcie znižujúcej počet bielych krviniek je ochorenie AIDS. No k nemenej závažnejším infekciám ktorá útočí na biele krvinky a narúša rovnováhu jednotlivé zložky imunitného systému patrí mononukleóza. Podobne môže k leukopénii dôjsť pri hepatitíde typu B alebo pri septických infekciách.

...

Ochorenia kostnej drene

Príčinou zníženia bielych krviniek môže byť tiež poškodená tvorba pri utlmení kostnej drene (pri podávaní chemoterapeutík), produkcia nefunkčných krviniek alebo ich zvýšená likvidácia.

Prevenciu nepodceňujte, ako by mala vyzerať strava?

Niektoré príčiny vzniku leukopénie ovplyvniť nedokážeme. Napriek tomu by bolo veľkou chybou neurobiť všetko pre to, aby sme prevenciou nepredchádzali oslabovaniu imunitného systému.

Základom je pestrá, zdravá a vyvážená strava pokrývajúca príjem všetkých dôležitých vitamínov i minerálov. Uprednostnite kvalitné zdroje bielkovín, ako sú ryby, hydina, chudé mäso, fazuľa a iné strukoviny. Nezabudnite na orechy, dostatok ovocia i zeleniny a rovnako tak aj na zdravé sacharidy v podobe celozrnných výrobkov. Budú zdrojom potrebných živín pre celkové zdravie.

Ľahko stráviteľné jedlá a potraviny

Dôležitý je tiež primeraný odpočinok, ale aj aktívny pohyb a pozitívne myslenie. Obmedzenie stresu alebo dôsledné preliečenie všetkých infekcií je nevyhnutnou podmienkou na zabránenie ďalšieho oslabovania imunitného systému. Urobiť však môžete ešte niečo navyše. Príjem niektorých látok môže stimulovať aktivitu bielych krviniek a naštartovať imunitný systém.

...

Omega 3 mastné kyseliny si môžete kúpiť aj vo forme prípravku v kapsuliach.Doprajte si omega-3 mastné kyseliny

O účinkoch omega-3 mastných kyselín boli popísané rozsiahle štúdie. Viaceré z nich pripisujú pravidelnému užívaniu výživových doplnkov s omega-3 mastnými kyselinami celý rad pozitívnych účinkov na zdravie. Tukové zložky vylepšujú prietokové vlastnosti krvi, ich produkty degradácie pôsobia proti zápalom. Okrem toho znižujú hladinu triglyceridov a zlého LDL cholesterolu v krvi, čo zasa prispieva k zníženiu rizika kardiovaskulárnych ochorení ako je napríklad artérioskleróza alebo hypertenzia.

Omega-3 mastné kyseliny však údajne dokážu podporiť tvorbu fagocytov, ktoré dokážu rozpoznať, pohltiť a zneškodniť cudzie látky v tele. Konzumáciou lososa, makrely, tuniaka, vlašských orechov, konopných alebo ľanových semienok, tak môžete zvýšiť produkciu bielych krviniek a eliminovať nedostatok bielych krviniek.

Vyskúšajte nenápadnú echinaceu

Ak vás trápi nedostatok bielych krviniek, tak vyskúšajte echinaceu. Napriek tomu, že táto rastlina  možno nemá až také bohaté a komplexné zloženie vitamínov alebo minerálov, rozhodne  netreba nad ňou lámať palicu. Práve naopak. Obsahuje dôležitý echinacín, ktorý prispieva k posilneniu obranyschopnosti nášho tela a má aj preventívne účinky.

Echinacín je látka, od ktorej je napokon odvodený aj samotný názov rastliny. Vďaka nemu sa rastlina využíva na rôzne účely, no predovšetkým na spomínané posilnenie imunitného systému. Echinacín stimuluje lymfatický systém a aktivuje tvorbu imunitných látok. Okrem toho urýchľuje hojenie rôznych vonkajších poranení a niektoré štúdie mu pripisujú aj zmiernenie bolestí pri prechladnutí alebo chrípke.

TIP: Pozrite sa na domáce recepty na posilnenie imunity vhodné na jeseň i zimu.

...

Nielen nedostatok leukocytov, možno vám v tele chýba aj meď

Meď  ovplyvňuje mnohé procesy v našom tele. Zvyšuje využitie železa, vstrebanie vitamínu C,  je potrebná na tvorbu enzýmov i kolagénu. Nezaobíde sa bez nej mozog, no okrem iného podporuje tvorbu bielych krviniek a zvyšuje odolnosť voči infekciám. Niet preto divu, že deficit medi v tele úzko súvisí s nedostatkom bielych krviniek. Príznaky jej nedostatku sa môžu prejaviť v zvýšení hladiny cholesterolu, únave, poruchami srdcového rytmu alebo v znížení hladiny hemoglobínu v krvi, či anémii. Pokiaľ vás trápi leukopénia, tak vyskúšajte vášmu telu dodať tento prvok v podobe potravín s vyšším obsahom medi. Medzi tieto potraviny patria: strukoviny, orechy, celozrnné výrobky, špenát, paradajky, huby, cesnak, avokádo, či artičoky.

Pravidelné prehliadky u lekára neodkladajte

Biele krvinky sú dôležitou súčasťou nášho imunitného systému. Nehazardujte preto so svojim zdravím a absolvujte pravidelné preventívne prehliadky. V rámci nich vám lekár odoberie krv a ak zistí nedostatok bielych krviniek stanoví presnú diagnózu i optimálnu liečbu.

5/5 - (4 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *