Kliknite a začnite písať.

Diéty

Ovocná diéta + jedálniček

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Niektoré diéty striktne ovocie zakazujú alebo tolerujú len malé množstvo. My sa dnes budeme venovať diéte, ktorá je absolútnym protikladom. Ovocná diéta je totiž plná zdravých a chutných dobrôt. Na záver pripájame aj vzorový jedálniček.

Ako vyzerá ovocná diéta a aký je jej jedálniček?

Ovocie a chudnutie

Ovocné plody sú bohaté na široké spektrum látok prospešných pre naše zdravie. Hlavne na vlákninu, vitamín C, kyselinu listovú a draslík.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Všeobecná denná dávka ovocia pre dospelých by mala byť v množstve 2 šálok ovocia. Ovocná diéta je samozrejme výnimkou. Počas nej sa konzumuje v omnoho väčších množstvách.

Ovocné plody môžu byť počas chudnutia veľmi nápomocné. Vďačí tomu fakt, že väčšina ovocia je nízkokalorická a ľahko stráviteľná. Je v tom ale malý háčik.

Pokiaľ nahradíte ovocím dezert alebo nezdravé raňajky, docielite zdravšie stravovanie a určite aj schudnete. Ak ale ovocie pridáte do bežného vysokokalorického a nezdravého stravovania, bude len súčasťou kalórií navyše a chudnutia sa dočkáte len ťažko.

...

Čo ovocná diéta vyžaduje

Princíp ovocnej diéty je jednoduchý a skladá sa zo základných pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať. Platí, že čím striktnejšie sa ich budete počas diéty držať, tým lepšie výsledky dosiahnete.

 • Počas celého dňa jedzte jeden druh alebo viac druhov ovocia. Rozhodnutie je na vás. My sme názoru, že čím je strava pestrejšia, tým ľahšie ju dodržíte. Pokiaľ budete jesť rôzne druhy a chute ovocia, upokojíte svoje chuťové poháriky, budete diétu lepšie zvládať a taktiež dostanete do tela väčšie množstvo rôznorodých živín.
 • Ovocná diéta si vyžaduje jedenie v pravidelných intervaloch. Odporúčame jesť 5 krát denne. Pokiaľ ste stále hladní, jedzte pokojne aj častejšie.
 • Mäso, mlieko, múka sú prísne zakázané potraviny. Inak povedané, všetko okrem ovocia by sa v jedálničku vyskytovať nemalo.
 • Dodržujte pitný režim pri chudnutí. Ešte pred raňajkami vypite pohár vlažnej vody a vodu pite počas celého dňa. Odporúčaná dávka tekutín pre dostatočnú hydratáciu je zhruba 2 litre vody. Keďže aj ovocie obsahuje určité množstvo vody, môže sa stať, že smäd nebude až taký výrazný. Nenechajte sa však oklamať.
 • Ovocie môžete jesť surové, vo forme šťavy, smoothie nápojov, aj tepelne upravené. Avšak, čím viac čerstvého ovocia tým lepšie.
 • Zaraďte ľahkú fyzickú aktivitu. Na mysli máme skôr prechádzky do prírody, rýchlu chôdzu. Pokiaľ sa počas niekoľkodňovej ovocnej diéty cítite slabo a bez energie, náročným tréningom sa radšej vyhnite.

Jednoduchá ovocná diéta na detoxikáciu i chudnutie.

Aké ovocie je vhodné do ovocnej diéty?

Každé. Všetky druhy ovocia možno zaradiť do jedálnička. Vo väčšom množstve hlavne čerstvé ovocie. Medzi menej odporúčané ovocie patrí sušené a konzervované. A to z dôvodu zvýšeného množstva pridaného cukru. Tomu sa v diéte treba určite vyhnúť.

Výhodou je, keď máte domáce ovocie. Takáto ovocná diéta je potom aj finančne výhodnejšia, vyhnete sa aj množstvu pesticídov a postrekov, ktoré sa na povrchu kúpeného ovocia nachádza.

...

Výhody ovocnej diéty

 • Ovocie je chutné, má vyšší obsah cukru, čiže počas diéty máte dostatok energie.
 • Ovocie je bohaté na množstvo vody, ktoré vás dostatočne hydratuje. Napríklad také citrusy obsahujú až 80 % vody. Pokiaľ zvyšok tekutín doplníte vo forme vody, pitný režim zvládnete hravo.
 • Chudnete a súčasne detoxikujete svoj organizmus. Jedením ovocia a obmedzením ťažkých potravín, ktoré zaťažujú organizmus prečistíte svoje črevá a očistíte telo od toxínov.
 • Má pozitívny účinok na pleť. Či už konzumované alebo vo forme masiek sa považuje za skvelého pomocníka v boji s vráskami. Podporuje tvorbu kolagénu, ktorý je pre zdravie a vitalitu pleti veľmi dôležitý.
 • Ovocie ma pozitívny účinok na imunitu.
 • Osvedčí sa hlavne v letných mesiacoch, kedy je k dispozícií veľké množstvo rôzneho ovocia v obchodoch alebo priamo vo vašich záhradách.

Nevýhody diéty

 • Napriek veľkej výživovej hodnote ovocia, ovocná diéta sa nesmie dodržiavať dlhodobo. Je síce na vás ako dlho ju vydržíte, ale stravovanie dlhšie ako 1 týždeň sa odrazí vo forme nedostatku viacerých živín.
 • Ovocné plody sú chudobné na bielkoviny, tuky, železo, vitamín B12, omega-3 mastné kyseliny. Ovocná stava síce povedie k chudnutiu, ale keďže neobsahuje dostatočné množstvo bielkovín, je veľmi pravdepodobné, že stratíte viac svalov ako tuku. A to je to, čo určite nechcete.
 • Ovocná diéta nie je vhodná pre diabetikov. Jednotlivé druhy ovocia sa od seba odlišujú obsahom cukru. Sú ovocia s vysokým, ale aj s nižším obsahom. Keďže je ovocná diéta založená na celodennej konzumácií ovocia a teda sacharidov, ak máte cukrovku, ovocnej diéte sa vyhnite.
 • Diéta je nevhodná pre ľudí s fruktózovou intoleranciou. Ide o ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku nedostatku enzýmu, ktorý štiepy fruktózu. Fruktóza je ovocný cukor a pokiaľ nedôjde k jej štiepeniu, pacient trpí nadúvaním, hnačkami alebo zápchami.
 • Diétu určite nedržte ak trpíte obezitou alebo veľkou nadváhou. Od ovocnej diéty len ťažko čakať veľké zázraky. Pokiaľ je vašim cieľom schudnúť desiatky kilogramov, ovocnou diétou to určite nedosiahnete.

Pozrite sa na zoznam ovocia, ktoré má najviac vitamínov a zdraviu prospešných látok.

Jedálniček ovocnej diéty

Túto diétu môžete držať deň, dva alebo aj týždeň. Zlatá stredná cesta medzi dobou, kedy sa dostavujú pozitívne účinky na telo a kedy negatívne účinky sú 3 dni.

Práve preto vám ponúkame vzorový jedálniček na trojdňovú ovocnú diétu. Samozrejme, najlepšie bude ak sa necháte viesť vlastnými chuťami a kombináciami ovocia, ktoré máte radi.

1. deň

raňajky: ovocný šalát s citrusovou zálievkou (jablko, hrozno, mandarínky a pomaranč)
desiata: miska jahôd
obed: čerstvý ananás
olovrant: strúhané jablká so škoricou a trochou medu
večera: čerstvý ananás

2. deň

raňajky: dva pomaranče, jablko
desiata: ananásovo-banánové smoothie
obed: ovocný šalát
olovrant: 100% jablková šťava
večera: ovocný šalát

...
3. deň

raňajky: banán, nektárinka, grapefruit
desiata: miska čučoriedok
obed: mango, kivi
olovrant: 100% pomarančová šťava
večera: mix ovocia

 

Ovocie zaraďte do bežnej stravy

Ovocná diéta môže byť skvelou formou, ako sa rýchlo zbaviť nejakého kilečka na viac. Svieža diéta plná chutných ovocných plodov poteší hlavne vás, ktorí ovocie milujete.

Mnohí odborníci na výživu odporúčajú zaradiť myšlienku ovocného stravovania minimálne jedenkrát do týždňa. Vyberte si ľubovoľný deň v týždni, počas ktorého budete konzumovať len a len ovocie.

Skôr než sa pre ovocnú diétu rozhodnete, poraďte sa so svojim lekárom, či je takýto typ stravovania (hoci aj krátkodobo), pre váš zdravotný stav vhodný.

5/5 - (7 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1
Predošlý článok