Kliknite a začnite písať.

Chudnutie Diéty

Domáca krabičková diéta

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Nebudeme písať o tom, prečo čítate tento článok. Je jasné, že keby vás krabičková diéta nezaujímala, tak by ste tu neboli. Takže čo je vlastne tá domáca krabičková diéta?

Domáca krabičková diéta a jej jedálniček vrátane tipov a odporúčaní ako na to.

V našej redakcii sme veľmi skeptickí voči niektorým typom diét, pod ktorými sa skrýva len jedno -> marketing. Domáca krabičková diéta vás však neobmedzuje v tom, čo a kedy máte jesť. Potrebujete vedieť len pár vecí a tie sa dočítate práve v dnešnom článku.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Krabičková diéta – ako s ňou začať?

Klasické diéty na chudnutie vám vo väčšine prípadov stanovujú pravidlá, na základe ktorých môžete potraviny kombinovať. Krabičková diéta vám neprikazuje nič. Jej princíp je založený na tom, že si jedlo pripravíte deň vopred do krabičiek (tí šikovnejší môžu aj v ten deň ráno).

Takéto rozdelenie vám zabezpečí rovnomerný a pravidelný prísun jedla počas celého dňa. Akonáhle si telo zvykne na to, že mu dodávate vyváženú stravu rovnomerne a pravidelne, tak nebude mať potrebu si ukladať tuky do zásoby.

Ak však chcete výraznejšie schudnúť, je nevyhnutné, aby ste okrem zmeny stravovania pridali aj fyzickú aktivitu. Vhodné cviky na chudnutie môžete vykonávať aj v pohodlí domova.

...

Začíname s diétou

Krabičky

Najvhodnejšie sú vodotesné a pevne uzatvárateľné dózy, aby sa ani v taške či batohu neotvorili. Budete ich potrebovať minimálne 5. Z toho dve väčšie na obed i večeru, tri menšie na raňajky, desiatu a olovrant. Prípadné pečivo je lepšie prechovávať v papierových vrecúškach – nesparí sa a aj poobede bude chutiť výborne.

Krabičky už máme, ale čo do nich?

1. Zeleninu

Domáca krabičková diéta by mala vo veľkej miere obsahovať zeleninu, ktorá je výborným zdrojom železa, vitamínov a vlákniny.

  • Brokolica a domáca krabičková diéta by mali byť nerozlúčnou dvojicou.Brokolica je vynikajúcim zdrojom vitamínov B1, B2 a C. V obchode si vyberajte čo najtmavšie hlavičky brokolice, tie totiž obsahujú najviac vitamínu C. Brokolica sa nachádza aj na našom zozname superpotravín.
  • Uhorka nie je moc pôvabná zelenina, no jej vysoký obsah vlákniny vám zlepší trávenie. Obsahuje až 90% vody a v spojení s vlákninou je vhodná aj na prípravu „fresh“ uhorkového šalátu.
  • Cvikla je veľmi vhodným zdrojom železa. Možno si poviete: „Fuj čo som nejaký zajac?“, no vyskúšajte na surovú cviklu pridať trocha soli, korenia a olivového oleja. Chutiť vám rozhodne bude!
2. Ovocie

Ovocie všeobecne obsahuje veľa cukrov vhodných pre rýchle dobitie „bateriek“. Podotkneme, že banány sa vyznačujú veľkým množstvom dusíka a vlákniny, jahody zase obsahujú veľmi veľa vitamínu C. Ovocie vhodne obmieňajte a častejšie si pripravujte chutné ovocné smoothie drinky.

3. MäsoKuracie mäso, predovšetkým kuracie prsia, má až 27 gramov bielkovín.
  • Kuracie mäso je bohatým zdrojom bielkovín, má nízky obsah tukov a je cenovo dostupné.
  • Hovädzie mäso má tiež nízky obsah tukov, no bielkoviny, ktoré obsahuje sú kvalitnejšie v porovnaní s kuracím.
  • Bravčové mäso by sme do krabičkovej diéty nezaradili.
4. Pečivo

Z pečiva si vyberajte hlavne tmavé pečivo, veľmi vhodný je napríklad drevorubačský chlieb, celozrnné kaiserky či rôzne špaldové pečivo. Vaša domáca krabičková diéta by však nemala obsahovať pečivo každý deň. Optimálne 1 – 2 krát týždenne.

...
5. OrechyArašidy a ich výživová hodnota je proste top, bielkoviny na bielkovinách.

Orechy sú bohatým zdrojom tukov, preto je v podstate jedno, aký druh orechov si vyberiete. Odporúčame vyberať len kvalitné orechy. Mnoho lacných balení orechov je konzervovaných oxidom siričitým, ktorý spôsobuje žalúdočné ťažkosti.

6. Obilniny

Z rôznych obilných výrobkov si môžete pripraviť domáce müsli tyčinky, ktoré sú vhodné napríklad ako desiata do školy a práce.

7. Ovsené vločky

Sú so svojím vysokým zastúpením vlákniny a komplexných sacharidov najvhodnejšou voľbou na raňajky, v kombinácii so sezónnym či sušeným ovocím sú doslova palivom pre celé dopoludnie.

8. Ryža

Ryža je veľmi oblúbeným zdrojom komplexných sacharidov. Medzi najobľúbenejšie druhy ryže patrí basmati ryža, indiánska ryža a tiež jazmínová ryža.

9. Syry

Sú výborným zdrojom tukov, bielkovín a v neposlednej rade aj výborne chutia.

...
  • Cottage cheese veľa ľudí ho zbožňuje a naopak aj neznáša, no určite by ste ho mali zaradiť do jedálnička – hlavne kvôli obsahu tukov a bielkovín.

Domáca krabičková diéta a kombinovanie surovín

domáca krabičková diéta a a ako v nej vhodne kombinovať potraviny

Surovín, ktoré sme vymenovali, sa nemusíte držať ako hluchý dverí. Sú to len príklady pre tých čo nemajú ani šajnu o tom, ako sa zdravšie stravovať. Ako sme už v úvode naznačili, tak je úplne jedno ako budete suroviny v krabičkovej diéte kombinovať.

Isté pravidlá však platia aj tu. Hlavnou zásadou je dodržiavanie dostatočného denného prísunu živín.

Odporúčané množstvo živín pre dospelého človeka na 1 kilogram telesnej váhy: 1,5 g bielkovín, 1 g tukov a 2,5 g komplexných sacharidov. Za deň je tiež vhodné prijať celkom 15 – 20 g vlákniny. Tieto hodnoty sú však veľmi individuálne. Presné čísla môžete zistiť na odbornej konzultácii s výživovým poradcom.

Každý by si mal vyskúšať to čo mu vyhovuje a chutí. Ak nebudete vidieť výsledky, skúste ubrať trochu sacharidov a zamerať sa skôr na zdravé tuky. Pretože hlavnú zložku energie tvoria práve sacharidy a tuky.

Ako by mal vypadať jedálniček

Raňajky

Najvhodnejšími jedlami na raňajky sú suroviny s vysokým obsahom komplexných sacharidov a vlákniny. Vhodné je aj menšie množstvo cukrov, pre rýchlejšie naštartovanie organizmu.

Desiata

Po raňajkách vám telo stále dobre pracuje so sacharidmi, ktoré ste mu dopriali počas raňajok. Organizmus je už naštartovaný a pracuje, preto je vhodné dopriať mu prvú dávku bielkovín s menším množstvom sacharidov.

Obed

Raňajky s desiatou pripravili váš žalúdok na to, aby dostal dostatočne veľkú porciu sacharidov a bielkovín. Toto jedlo by ste mali postaviť tak, aby vás hlad nedohnal k zúfalým krokom do najbližšieho bufetu.

Obed nemôže mať 2 kilá, no nemôže obsahovať jedno jabĺčko. Najvhodnejšia je kombinácia ryže, cestovín, zemiakov či batatov s mäsom.

Olovrant

Domáca krabičková diéta si vyžaduje 5 chodov, pričom štvrtým by mal byť práve olovrant. Vaše telo má stále dostatok energie z obedu. Olovrantom by ste mu nemali sťažiť prácu tým, že do seba narvete ďalšie ťažko stráviteľné jedlo. Najvhodnejším olovrantom sú rôzne šaláty ovocné/zeleninové.

Je to vlastne jedno či si vyberiete šalát zložený zo zeleniny alebo ovocia. Ovocie vám v podstate poskytne jedine viac cukrov, takže ak sa chystáte na náročnejšie popoludnie, tak si pripravte ovocný šalát.

Večera

Na večeru sa musíte pozerať ako na záver dňa. Jedlo by nemalo byť ťažko stráviteľné a nemalo by obsahovať veľa sacharidov. Jedlá náročné na trávenie vám v noci nedajú spať, no a jedlá s veľkým obsahom sacharidov (ryža, cestoviny, zemiaky) vaše telo nevyužije.

Nevyužije konkrétne sacharidy, ktoré sa počas noci uložia vo veľkej miere do tukov. Vhodným jedlom na večeru je sushi. Hoci obsahuje ryžu, neobsahuje jej toľko, aby ste počas noci nabrali naspäť to, čo ste cez deň schudli.

Vhodným sushi na večer je maki či futomaki. Obsahujú čerstvé ryby ako napríklad lososa a zeleninu. Veľmi dobrá je riasa nori. Obsahuje veľmi veľa vlákniny, ktorá dopomôže večeru bez ťažkostí stráviť.

Domáca krabičková diéta – pár slov na záver…

Okrem dodržiavania krabičkovej diéty nemôžete zabúdať na kopec ďalších vecí. Jednou z nich je aj dostatočný pitný režim – to je snáď samozrejmosť.

Ďalšia vec je vykonávanie fyzickej aktivity. To, že si budete pripravovať jedlo do krabičiek je síce pekné, ale ak to tam aj skončí a nezačnete ani len behať, tak verte či nie žiadna diéta vám nepomôže.

Podľa nášho názoru je domáca krabičková diéta výborným nástrojom, ktorý vás dokáže naučiť vhodne kombinovať potraviny a predovšetkým jesť pravidelne. Správna a zdravá výživa by mala byť základom každého pokusu o trvalé zníženie váhy.

Chcete jedálniček na chudnutie zostavený na mieru?

Pokiaľ chcete schudnúť a neviete prísť na to, ktoré potraviny sú pre vás vhodné a ktoré nie, tak sa určite objednajte k odborníkovi na zdravú výživu. Podstúpite jednoduché vyšetrenie, dostanete cenné rady a hlavne – jedálniček zostavený na mieru presne pre vaše telo.

 

4.9/5 - (16 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

1 komentár

  1. MKanaaa 27. apríla 2016

    Krabičková diéta je naozaj fajn, ale osobne neznášam tie „marketingové“ diéty vo fóliách a plastových krabičkách. Voči tomu mám výhrady isté, no každopádne určite odporúčam domácu krabičkovú diétu vyskúšať hlavne preto, že sa veľmi rýchlo naučíte pravidelne stravovať. 🙂