Kliknite a začnite písať.

Diéty

14 dňová diéta na chudnutie

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Bombastické zázračné diéty nefungujú. To už viete. Raz príde čas, kedy stratíte kontrolu, začnete sa prejedať a následne vznikne známy jojo efekt. Aj napriek tomu, že väčšina diét sa považuje za neefektívne, viacerí odborníci sa zhodli, že tento nový prístup cyklickej diéty je veľmi užitočný. Pomôže vám práve rýchla 14 dňová diéta? Poďme sa na ňu spoločne pozrieť.

14 dňová diéta na chudnutie a jej princíp.

14 dňová diéta

Na začiatok treba podotknúť, že pre štrnásťdňovú redukčnú diétu je charakteristické hlavne výrazné obmedzovanie tukov, ktoré môžeme nájsť nielen v údeninách, ale aj v mliečnych výrobkoch ako sú predovšetkým syry, tvarohy, jogurty a ďalšie.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Aby bola 14 dňová diéta naozaj efektívna, budete sa musieť zdržať taktiež sladkostí, ovocných džúsov či alkoholu. Takéto obmedzenie má ale nielen dvojtýždňová diéta, ale takmer každá iná diéta (napríklad 3 dňová diéta a 7 dňová diéta), ktorá by mala prinášať výsledky.

TIP: Zdravé náhrady cukru, vďaka ktorým budete jesť zdravšie nielen počas 2 týždňov.

Správna kombinácia bielkovín a sacharidov je kľúčová

V úvode sme si naznačili, o čom vlastne bude celá naša 14 dňová diéta. Teda už približne viete, aké potraviny bude treba obmedziť. Ktoré zdravé potraviny ale budete musieť jesť? Najlepšiu možnosť predstavuje veľké množstvo bielkovín v kombinácií s menším obsahom sacharidov.

...

Dôležité bude pre vás dodržiavať hornú hranicu, ktorá bude limitovať váš denný príjem energie. Pravidelný limit je 1 400 kcal na každý jeden deň. Už z tohto čísla nám vyplýva, že pôjde o zložitú diétu, počas ktorej sa zreteľne redukuje energetický príjem. To zasa nemusí zvládnuť úplne každý a preto bude hrať podstatnú úlohu aj vaše odhodlanie a pevná vôľa. Prípadne úplne ideálnym spôsobom bude „preorientovať sa“ na dlhodobé zdravé stravovanie.

Takzvaná Cambridge diéta je pomerne populárna, tu máte jej jedálniček.

2 týždne iba tri jedlá denne

Keďže počas celej dvojtýždňovej diéty budete prijímať denne maximálne 1 400 kcal, tak bude rozumné rozdeliť si stravu do troch denných jedál – raňajky, obed a večera.

Základnou súčasťou všetkých jedál by mala byť zelenina a ovocie. Treba ale myslieť aj na mäso bohaté na bielkoviny, najlepšie hydinové. Keďže sa počas tejto 14 dňovej cesty vynechávajú mliečne výrobky, hlavným zdrojom na bielkoviny sa tak stane práve mäso.

Dôležitý je, samozrejme, aj pitný režim pri chudnutí, ktorý zakazuje ovocné džúsy či iné sladené vody a odporúča len čistú vodu v množstve 2 až 3 litre denne. Dostatočný denný pitný režim pomôže lepšie očistiť telo, ale zároveň aj navodí pocit plnosti.

...

Čo všetko môže pokaziť vašu 14 dňovú diétu?

V úvode sme spomenuli, čo 14 dňová diéta zakazuje, avšak okrem spomínaného by sme ešte do tejto kategórie zakázaných potravín mohli zaradiť všetky prílohy akéhokoľvek druhu, či už v podobe zemiakov, ryže alebo cestovín.

Ďalej je potrebné vyhýbať sa cukrom. V malom množstve je ale povolená konzumácia nesladenej želatíny či celozrnného pečiva. K tomu, aby ste mohli jednoducho naplánovať, aké jedlo a v akom množstve môžete v daný deň zjesť, je vhodné mať vždy po ruke kalorické tabuľky, ktoré vám pomôžu jednak s plánovaním a jednak s neprekročením hornej hranice denného príjmu energie.

Na koniec zoznamu z kategórie zakázaných je treba ešte spomenúť výživové doplnky. Okrem potrebných liekov a tabletiek na chudnutie by ste sa mali počas vašich 14 dní zbaviť užívania akýchkoľvek výživových doplnkov. V prípade možných vedľajších účinkov niektorých liekov by bolo vhodné, keby ste sa pred samotným začatím diéty o ďalších postupoch poradili so svojim lekárom.

Viete ako funguje domáca krabičková diéta a ako vhodne kombinovať potraviny?

14 dňová diéta ako vhodný začiatok pre redukciu váhy

Mnoho ľudí začína s takýmto typom diéty práve vo svojich začiatkoch, kedy chcú znížiť svoju hmotnosť o niekoľko kilogramov. Vzhľadom na skutočnosť, že sa treba deň čo deň držať stanoveného energetického stropu v podobe 1 400 kcal sa to takmer každému, kto dodržiava pravidlá dvojtýždňovej diéty aj podarí.

...

Po jej úspešnom absolvovaní sa už spravidla prechádza na voľnejšie fázy, ktoré majú za úlohu skôr priebežnejšie a dlhodobejšie zhadzovanie nabratých kilogramov. Postup je teda nasledovný – dvojtýždňová diéta, potom jeden týždeň pauza počas ktorej budete normálne jesť, potom opäť dvojtýždňová diéta a takto dokola.

Na druhej strane však treba spomenúť aj možné riziká, ktoré postihujú kategóriu ľudí trpiacich cukrovkou, problémami s obličkami, pečeňou či inými zdravotnými problémami. 2 týždňová diéta tiež nie je vhodná pre deti a tehotné či kojace mamičky.

Odporúčame: Namiesto 14-dňovej diéty sa radšej naučte stravovať zdravo a vyvážene.

14 dňová diéta jedálniček

Vo vašom jedálničku určenom pre 14 dňovú redukčnú diétu by sa mali obmieňať zdroje bielkovín a komplexných sacharidov, pričom treba striktne dodržiavať už spomínaný denný limit 1 400 kcal.

Jedálny lístok na mieru dostanete po konzultácii vo Svete zdravia.

Príklad jedálnička (1400 kcal energie, 120 g bielkovín, 180 g sacharidov a 28 g tuku.)

  • Raňajky: 1 šálka bieleho jogurtu, ½ šálky drobného ovocia, 1 šálka instantných alebo varených ovsených vločiek, káva + voda
  • Desiata: jablko, voda
  • Obed: sendvič z 75 g kuracích pŕs, dvoch plátkov celozrnného chleba, 1 lyžice horčice a na plátky nakrájanej paradajky s hlávkovým šalátom ochuteným o lyžičku olivového oleja a lyžičku octu + voda
  • Olovrant: proteínový nápoj alebo smoothie drink
  • Večera č. 1: 150 g grilovaných rezov z platesy, 1 šálka varenej zeleniny (mrkva, kukurica, brokolica), ½ šálky kečupu, 1 menší varený zemiak + lyžička margarínu
  • Večera č. 2: 1 šálka nízkotučného mlieka + voda

14 dňová diéta našimi očami

Ak vás 2 týždňová diéta oslovila, a plánujete ju vyskúšať, musíte brať do úvahy jej náročnosť najmä počas prvých pár dní. Dôvodom náročnosti tejto diéty nie je len zmena stravovacích návykov, ale aj zníženie množstva príjmu sacharidov. To môže mať za následok celkovú únavu a ospalosť počas dňa, vysilenosť a v tých horších prípadoch môže dôjsť ku kolapsu.

Pozitívnou správou však je, že 14 dňová diéta je spravidla značne účinná. Dôležité je držať sa pravidiel a po jej skončení treba byť pri prechode na bežný režim opatrný a nenabehnúť hneď na bežný jedálniček, aby ste si zachovali váhu, ktorú ste si vybudovali. Skúste si preto čo to prečítať o vyváženom stravovaní. Prajeme veľa šťastia!

4.1/5 - (15 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1
Predošlý článok