Kliknite a začnite písať.

Diéty

5 dňová vitamínovo proteínová diéta

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Príjem proteínov v podobe lákavého steaku alebo rôznych suplementov je nevyhnutnou súčasťou jedálnička športovcov, ktorí si chcú udržať alebo zvýšiť svalový objem. Možno budete prekvapení a vyznie to paradoxne, ale tušili ste, že vám môže 5 dňová vitamínovo proteínová diéta priniesť vytúžené zníženie hmotnosti o dve kilá?

Vitamínovo proteínová 5 dňová diéta na chudnutie.

Bielkoviny rastlinného, či živočíšneho pôvodu spolu s vitamínmi majú bohaté zastúpenie v našej strave. Účinky vitamínov sú dobre známe a pomerne veľa sa o nich napísalo, preto sme skôr upriamili pozornosť na niektoré, menej známe proteínové účinky.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

TIP: Skôr než začneme, tak sa pozrite na potraviny s vysokým obsahom bielkovín.

Toto ste o proteínoch možno nevedeli…

Proteíny zabránia večerným prepadom chladničiek

Jedným z najlepších spôsobov, ako to dosiahnuť je vraj zvýšenie príjmu proteínov. Potvrdzuje to totiž jedna zaujímavá štúdia, ktorá bola vykonaná na mužoch. Pri 25 % zvýšení bielkovín sa ich chúťky na večerné vyjedanie chladničiek znížili o neuveriteľných 60 %!

Potešíme však aj dievčatá a ženy. Aj im môžu raňajky s výdatným obsahom bielkovín pomôcť odolávať nástrahám spojeným s večerným maškrtením. Štúdia však percentuálne vyjadrenie tentoraz neuvádza.

...
Vyspíte sa do krásy

Počas spánku sa totiž vaša pleť zbavuje škodlivín a v tele sa vytvára kolagén. Kolagén je dôležitý proteín, ktorý bunkám a tkanivám umožňuje ich revitalizáciu.

Zdravý a mladistvý vzhľad vašej pleti tak závisí od obsahu kolagénu vo vašom tele. Niektoré ženy na zvýraznenie tohto nočného omladzovacieho procesu odporúčajú tesne pred spánkom skonzumovať maličkú, 30 gramovú porciu kuracieho mäsa alebo ryby.

Môžete byť fit aj vo vyššom veku

Nevyhnutným sprievodným javom starnutia je úbytok svalovej hmoty. Tento jav sa volá sarkopénia. Sarkopénia je jednou z hlavných príčin fraktúr kostí u starších ľudí a predstavuje výrazné zhoršenie kvality ich života.

Konzumácia väčšieho množstva proteínov spolu s aktívnym cvičením je jedným z najlepších spôsobov prevencie sarkopénie.

Proteíny vám zrýchlia metabolizmus

Príjem proteínov na krátky čas výrazne zrýchľuje metabolizmus a zvyšuje spaľovanie telesného tuku. Súvisí to s termickým účinkom potravín.

...

Proteíny majú tento účinok 20 – 35 %, tuky alebo sacharidy iba 5 – 15 %. Pri vyššom príjme proteínov môže zrýchlený metabolizmus denne navyše spáliť približne 80 až 100 kalórií.

TIP: Návod ako zrýchliť pomalý metabolizmus – jednoducho a bez problémov.

Tuniakový šalát je počas 5-dňovej diéty skvelým jedlom.

Tuniakový šalát do 5-dňovej diéty skvelo zapadne.

5 dňová vitamínovo proteínová diéta

Vitamínovo proteínová 5 dňová diéta je vcelku prijateľná, jednak kratším časovým obdobím trvania diétneho režimu a tiež menej prísnymi nárokmi na obmedzenie prijímaných kalórií.

Určite tak nepatrí k tým typom redukčných diét na chudnutie, ktoré musíte absolvovať so zaťatými zubami. Napriek tomu sľubuje 2 kilogramový úbytok na hmotnosti. Poďme sa pozrieť ako to počas 5 diétnych dní dokázať.

...

Denne iba  800 – 850 kcal, hladovať však nebudete

5 dňová diéta sa zameriava predovšetkým na bohatší prísun proteínov, ktorý má zabezpečiť konzumácia mäsa, mliečnych výrobkov a vajec. Príjem jedla je rozdelený do raňajok, obeda a večere.

Nakoľko tento denný príjem predstavuje približne 800 až 850 kcal, možete ho v rámci desiaty či olovrantu konzumáciou zdravého ovocia alebo zeleniny o niečo zvýšiť.

Účelom zvýšeného príjmu proteínov má byť zrýchlenie metabolizmu a teda aj zvýšenie spaľovania tukových zásob. Diétny jedálniček je navrhnutý tak, aby ste mali zabezpečený dostatočný prísun potrebných živín a vitamínov na vaše bežné fungovanie.

TIP: Návod ako zrýchliť pomalý metabolizmus – jednoducho a bez problémov.

5 dňová diéta jedálniček (vitamínovo-proteínový)

1. deň
 • Raňajky: ovsené vločky, postrúhané jablko so škoricou
 • Obed: kuracie mäso, zeleninový šalát, malá kôpka hnedej ryže
 • Večera: celozrnné pečivo, kvalitná šunka, cherry-paradajky
2. deň
 • Raňajky: ovsené vločky, malá hrsť orechov alebo biely jogurt
 • Obed: zeleninová polievka, hovädzie mäso na prírodno (recept nižšie), malá kôpka hnedej ryže
 • Večera: zeleninový šalát s mozzarellou, pokvapkané olivovým olejom
3. deň
 • Raňajky: celozrnné pečivo, vajíčko, kvalitná šunka, paprika alebo paradajka
 • Obed: morčacie prsia so zeleninou
 • Večera: tvaroh a nektarinka
4. deň
 • Raňajky: celozrnné pečivo a tuniak vo vlastnej šťave
 • Obed: zeleninový šalát a kuracie mäso, malá kôpka hnedej ryže
 • Večera: vajíčka, celozrnné pečivo, reďkovky
5. deň
 • Raňajky: tvaroh alebo jogurt, banán
 • Obed: kuracie prsia na prírodno so zeleninou
 • Večera: cestovinovo – zeleninový šalát s tofu syrom

Hovädzie na prírodno recept

Na hovädzie na prírodno potrebujeme:
 • hovädzie mäso
 • cibuľu
 • olej
 • papriku (mletá červená)
 • čierne korenie
 • rascu drvenú
 • soľ
Ako pripraviť hovädzie mäso na prírodno

Jednu menšiu cibuľu si očistíme a pokrájame nadrobno. Hovädzie mäso nakrájame na rezne, naklepeme, osolíme a okoreníme. Následne ich na dobre rozohriatej panvici s troškou oleja prudko opečieme, aby sa nám zatiahli.

Rezne vyberieme na teplý tanier prekryjeme alobalom a na chvíľu odložíme. Do hrnca vylejeme výpek, pridáme nadrobno nakrájanú cibuľu a orestujeme ju do sklovita. Keď je cibuľa hotová pridáme rascu, červenú papriku, mäso a dobre premiešame.

Mäso podlejeme vopred pripravenou horúcou vodou, tak aby bolo zakryté a dusíme ho až kým nie je mäkké. Počas dusenia ho primerane podlievame vodou. Na záver môžeme šťavu nechať trochu vyredukovať. V prípade potreby ju dochutíme soľou a čiernym korením. Podávame s hnedou ryžou.

Aktívny pohyb a pitný režim idú ruka v ruke s diétou

V prípade, že vás 5 dňová diéta osloví a telo vám nevysiela žiadne varovné signály v podobe zažívacích problémov alebo únavy, mali by ste do vášho denného režimu zaradiť primeranú pohybovú aktivitu. Nemusí to však byť nič, čo by vás extrémne vyčerpávalo, postačí aj rýchlejšia chôdza alebo prechádzka do lesa.

Dodržiavanie odporúčaného pitného režimu vám pravdepodobne nemusíme nijako obzvlášť pripomínať. Je zdôrazňovaným a  dôležitým odporúčaním nielen počas diétnych režimov. Môžeme ale dodať, že na doplnenie tekutín je najvhodnejšia čistá voda.

Pozrite sa aký pitný režim pri chudnutí musíte dodržiavať, aby ste boli úspešní.

Výhody 5 dňovej vitamínovo proteínovej diéty
 • Nevyžaduje výrazné obmedzenie kalorického príjmu.
 • Mierna diéta a pomerne pestrý jedálniček s obsahom ovocia a zeleniny.
 • Konzumácia ľahko stráviteľných jedál.
 • Nepredstavuje významnejšie zdravotné riziká.
Nevýhody 5 dňovej vitamínovo proteínovej diéty
 • Vyhnúť by sa jej mali osoby s problémami obličiek.
 • Na mliečne výrobky by si mali dávať osoby s intoleranciou laktózy.

Náš názor na 5 dňovú vitamínovo proteínovú diétu

5 dňová vitamínovo proteínová diéta síce znižuje kalorický príjem, ale stravovanie ostáva v prijateľných hraniciach. Diéta tak ponecháva priestor na to, aby ste mali dostatok energie aj na primeranú fyzickú námahu.

Túto súvislosť dávame do spojitosti preto, lebo si myslíme, že výsledok diéty do veľkej miery závisí a bude ovplyvnený vašim aktívnym alebo pasívnym prístupom k pohybovým aktivitám. V prípade aktívneho prístupu zhodenie dvoch kilogramov nemusí byť nereálne.

Skôr ako diéty na chudnutie odporúčame dlhodobé zdravé stravovanie a zmenu návykov.

4.9/5 - (13 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1