Kliknite a začnite písať.

Superpotraviny Zaujímavosti

Bezkalorické potraviny – toto sú top potraviny bez kalórií

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Pýtate sa ako schudnúť? Nie je to nič komplikované. Stačí si ustriehnuť kalorický príjem a mať dostatočný kalorický výdaj. Ktoré potraviny bez kalórií môžete konzumovať bez výčitiek, aby sa kalorický príjem rapídne nenavýšil? A vlastne, ktoré sú bez prebytočných kalórii? Ukážeme vám bezkalorické potraviny, alebo inak povedané nízkokalorické potraviny, ktoré môžete počas diéty bez obáv zaradiť do jedálnička. Tak smelo do toho, tu je zoznam top 15-tich.

Bezkalorické potraviny – toto sú top potraviny bez kalórií

Jablko

Počas chudnutia sa odporúča obmedziť konzumácia ovocia. Ak však siahnete po takmer bezkalorických druhoch, máte vyhraté. Medzi najzdravšie ovocie patrí aj jablko.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Okrem toho, že zasýti, poskytne počas diéty dostatok vlákniny pre správne fungovanie trávenia. Jedno jabĺčko denne podporí aj zdravie srdiečka. Právom patrí medzi bezkalorické potraviny.

Jahody

Ak spomíname bezkalorické potraviny, nesmieme opomenúť jahody. Sú lahodné a sladučké, až je neuveriteľné, že obsahujú minimum kalórii.

Okrem toho, sú skvelým zdrojom vitamínu C, vitamínu A a draslíka. Konzumujte ich najmä čerstvé, vyhnite sa sladeným jahodovým džúsom a kompótom.

...

Citrusy

Pomaranče, mandarínky, grapefruity… Citrusové druhy ovocia sú ako stvorené do diéty. Nielen, že ide o bezkalorické potraviny, ale obsahujú aj množstvo vody.

Tá je dôležitá pre správne fungovanie organizmu a tiež pre rýchlejší metabolizmus počas diéty. Vďaka dávke vitamínu C bude vaša imunita pracovať tak, ako má.

Melón

Červený melón, populárna letná plodina, ktorá si môže podať ruku s vyššie spomínanými citrusmi. Sladučký, plný vody a súčasne nízkokalorický. Odporúčame hlavne v lete, kedy nielen že uhasí smäd, ale napomôže detoxikácii. Je tiež skvelým zdrojom vitamínov skupiny B.

TIP: Možno vás bude zaujímať zoznam najzdravších potravín alebo zoznam superpotravín.

CitrónOslabená imunita je problémom, ktorý vám pomôže vyriešiť citrón.

To, že pitný režim je pre chudnutie dôležitý, netreba opakovať. Ale čo keď vám čistá voda nechutí? Ak ste zvyknutí piť sladené nápoje, skúste vodu s citrónom. Nízkokalorická, chutná a plná vitamínu C zrýchli váš metabolizmus.

...

Vodu s citrónom pite ráno pred raňajkami. Pokojne aj počas celého dňa. V zimných mesiacoch si citrón pridajte do obľúbeného čaju. Uvidíte, že hneď stratíte chuť na nezdravé sladené vody.

Mrkva

Zelenina patrí vo všeobecnosti medzi bezkalorické potraviny. No hlavne tá koreňová. Zaraďte tak mrkvu do jedálnička bez akýchkoľvek obmedzení. Šťava, šaláty, polievky, na sladko, na slano. Máte veľa možností. A to, že je najbohatším zdrojom vitamínu A, dôležitého nielen pre zdravie očí netreba ani spomínať. Však?

Kel

Chcete konzumovať potraviny bez kalórii? Naučte sa pripravovať chutné a rýchle pokrmy z kelu. Kel ružičkový alebo hlávkový s minimom tukov, sacharidov a celkovo kalórii je plný vody, vitamínov i antioxidantov.

Bol by to hriech pripraviť sa o jeho blahodárne účinky. V diéte mu hovoríme jednoznačné ÁNO! Poznáme však aj ďalšie nízkokalroické / bezkalorické potraviny…

Šalát

Hovoríte, že odmietate jesť šalát, lebo nie ste zajac? Možno zmeníte názor, keď vám povieme, že aj šalát patrí medzi bezkalorické potraviny.

...

Pridávajte šalát všade tam, kde sa len dá. Zlepšíte si tak trávenie a ľahko zaplníte žalúdok. Môžete ho jesť napríklad s kuracím mäsom, rybou a inou zeleninou.

Karfiol

Nenáročná bezkalorická zelenina na prípravu, ktorá v diéte jednoducho nemôže chýbať. Možno vás z neho nafúkne, ale vedzte, že budete chudnúť.

Vzhľadom na pomer obsahu živín a kalórii je dokonalou potravinou na chudnutie. Ak ho zaradíte do diétneho jedálnička, nemusíte mať obavu, že budete postrádať na živinách, vitamínoch a antioxidantoch.

Cuketa

Rátate kalórie a zrazu zisťujete, že ste toho dnes skonzumovali až-až? Máte hlad a potrebujete ho niečím utíšiť? Tak to musíte zvoliť už len bezkalorické potraviny. Napríklad aj cuketu.

Grilovaná a trošku osolená alebo cuketové hranolky. Pripravte si z cukety zdravý snack, ktorým zaženiete aj večerný vlčí hlad. Je tiež skvelou a chutnou náhradou zemiakov. Určite ju vyskúšajte!

Špenát

Ďalšia zelenina bez kalórií. Vo všeobecnosti je všetká zelená zelenina pre diétu ako stvorená. A pre špenát to platí dvojnásobne. Síce nie je veľmi obľúbený, no odoprieť mu nemožno, že je takmer bez kalórii.

Pripraviť si ho môžete ako skvelú prílohou nielen k mäsu. Odporúčame ho každému, kto chce schudnúť na základe výživného jedálnička. Špenát totiž ponúka spektrum vitamínov (najmä E,A, B skupiny, K), železo, vápnik, draslík a mnoho ďalších minerálnych látok.

VajciaVajcia obsahujú veľké množstvo bielkovín.

Ak chceme hovoriť o nízkokalorických potravinách, máme na mysli skôr váječné bielka. Tým však nechceme povedať, aby ste žĺtky vyhadzovali do koša. Pripravte si počas diéty vajíčka na tvrdo a žĺtky podarujte nechudnúcemu členovi rodiny. Vedeli ste, že 1 bielko obsahuje len 13 kalórii? Neuveriteľné, však?

Morské riasy

Červené, hnedé i zelené riasy sú v diéte skvelé (predovšetkým chlorella). Táto, v našich končinách pomerne exotická potravina, je chudobná na kalórie a bohatá na živiny. Väčšina diét postráda prísun dôležitej vlákniny. Práve preto vás počas diéty určite neraz potrápila nepríjemná zápcha. Zaradením vlákniny z morských rias zlepšíte motilitu čriev a vyprázdňovanie.

Huby

Rôzne druhy, v rôznom množstve. Môžete ich konzumovať koľko len chcete a kedykoľvek počas dňa chcete. Samozrejme máme na mysli len tie jedlé. Dodajú vám vitamín A a vitamín D, vlákninu a množstvo minerálov. O obsahu kalórii netreba ani hovoriť, ich množstvo sa približuje k nule a to je ich výhodou. Ak ich máte radi, tak ich smelo konzumujte ďalej aj počas diéty.

Bezkalorické potraviny a nízkokalorické potraviny sú všade okolo

Tak čo? Našli ste si v zozname top potravín bez kalórii svoje obľúbené? Možno, že ste ich doteraz konzumovali aj bez toho, aby ste o tom vedeli. Stravovať sa zdravo a chutne počas diéty tak, aby ste si nepokazili diétny plán nie je vôbec ťažké. Stačí mať potrebné vedomosti o obsahu kalórii v jednotlivých potravinách.

Neexistujú potraviny bez kalórií – teda potraviny, ktoré obsahujú 0 kalórii. Vyššie uvedené bezkalorické a nízkokalorické potraviny však obsahujú minimum kalórii, čím sa k nule veľmi približujú.

A práve preto ich pri dennom konzumovaní v optimálnych dávkach nie je potrebné do kalorického príjmu striktne priratúvať. A čo je optimálna dávka? Napríklad 1 jablko, hrsť jahôd… Verte, čím viac týchto superpotravín do jedálnička zaradíte, tým bude vaša strava vyváženejšia.

4.8/5 - (11 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *