Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia

Ateroskleróza – kôrnatenie ciev

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

O ateroskleróze (kôrnatení ciev) ste už iste viackrát počuli. Toto ochorenie je totiž čoraz viac skloňované v súvislosti s ochorením srdca, infarktom i obezitou. Aké sú príčiny, príznaky a liečba? Je možné ovplyvniť progresiu aterosklerózy pomocou výživy? Jednoducho, ateroskleróza rozobraná na súčiastky.

Ateroskleróza – kôrnatenie ciev

Čo je ateroskleróza?

Ateroskleróza, alebo inak povedané kôrnatenie ciev, je ochorenie, ktoré nevzniká len tak z ničoho nič a už vôbec nie z večera do rána. Patrí medzi chronické ochorenia, vyvíjajúce sa niekoľko rokov. Ide o degeneratívne ochorenie ciev, pri ktorom dochádza k stuhnutiu stien a zužovaniu veľkosti lúmenu postihnutých ciev. V dôsledku aterosklerotického procesu sa zhoršuje prekrvenie orgánov, ktoré postihnuté cievy zásobujú.

Kôrnatenie je charakterizované akumuláciou lipidov (tukových čiastočiek), krvných elementov a fibrózneho tkaniva (väziva). Tento proces vzniká na podklade zápalu a vedie k tvorbe aterosklerotických plátov v lúmene ciev, teda na ich vnútornej stene.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Ateroskleróza – kôrnatenie ciev, liečba, príčiny a strava.

Ako vzniká ateroskleróza a jej hlavné príčiny

Ako sme už spomenuli, ide o chronické ochorenie. Vyvíja sa postupne a v niekoľkých fázach. Základom je hromadenie tukových častíc a zápalové zmeny v cieve, ktoré vedú k jej prestavbe.

Ale poďme pekne od začiatku. Vplyvom rizikových faktorov dochádza k hromadeniu lipidov v cievach, ktoré sú pohlcované bunkami imunitného systému. Tie sa menia na takzvané penové bunky a vytvárajú tukové prúžky v lúmene ciev. Tuky sa nenachádzajú len v bunkách, ale aj mimo nich a podieľajú sa na tvorbe ateroslerotických plátov. Ide o pomerne mäkké ložiská, ktoré v neskoršej fáze aterosklerózy hrubnú, premieňajú sa na tuhé väzivo a vychytávajú vápnik.

Aterosklerotický plát môžeme rozdeliť na stabilný a nestabilný. Stabilný je pevnejší a menej rizikový. Nestabilný je náchylnejší k prasknutiu a vzniku následných komplikácii.

...

Rizikové faktory aterosklerózy

Kôrnatenie ciev je do istej miery prirodzeným procesom. Dochádza k nemu od narodenia, avšak v závislosti od prítomnosti rizikových faktorov vieme ovplyvniť rozsah a to, či vôbec a v akom veku ateroskleróza klinicky prepukne do iného ochorenia.

Rizikové faktory aterosklerózy možno rozdeliť na neovplyvniteľné a ovplyvniteľné.  Ovplyvniteľné je možné zmenou životného štýlu alebo dodržiavaním terapie zmierniť a teda zmierniť aj progresiu aterosklerotického procesu. Neovplyvniteľné bohužiaľ nie.

Neovplyvniteľné:

 • vek – hlavne starší jedinci
 • pohlavie – postihnutých mužov je viac než žien. Tento nepomer sa po začiatku menopauzy znižuje až vyrovnáva. Na tento faktor má vplyv hladina estrogénu, ženského pohlavného hormónu.
 • genetika – dedičná predispozícia

Ovplyvniteľné:

 • zvýšená hladina tukov v krvi – tento rizikový faktor možno pokladať za najvýznamnejší. Aterogénne pôsobiaci je LDL, zlý cholesterol. Cieľom ovplyvnenia tohto rizikového faktoru je zabezpečiť rovnováhu medzi HDL a LDL. Tú možno docieliť správnou stravou, no v prípade vrodených metabolických ochorení sa nezaobídete bez užívania liekov.
 • vysoký tlak
 • cukrovka
 • fajčenie

Komplikácie a príznaky aterosklerózy

Ateroskleróza je označovaná za tichého zabijaka. Jej priebeh je častokrát dlhodobo bez symptómov. Cievny priesvit (lúmen) sa pomaly ale isto zužuje a znižuje sa zásobenie orgánov. Kedy, akou intenzitou a akými príznakmi sa prejaví závisí od lokalizácie postihnutej cievy, funkcie orgánu zásobovaného touto cievou a tiež závažnosťou poruchy prekrvenia. Samozrejme platí, že čím rýchlejšie aterosklerotický plát vzniká a čím je porucha prekrvenia väčšia, tým sú príznaky a dôsledky horšie.

Vo väčšine prípadov vznikajú príznaky v dôsledku komplikácií aterosklerózy. Medzi komplikácie patrí prasknute nestabilného aterosklerotického plátu, následne krvácanie do narušeného plátu a vznik prostredia pre vznik krvnej zrazeniny. V dôsledku toho vzniká okamžitý uzáver cievy a môže byť úplne zastavený prietok krvi danou cievou. Narozdiel od zúženia cievy je uzáver omnoho závažnejší. Uzáver môže vznikať aj v dôsledku odtrhnutia zrazeniny a jej odplavenia krvným prúdom na iné miesto. Zrazenina potom spôsobí obštrukciu.

Ak sú prítomné zhoršujúce sa aterosklerotické zmeny v mozgových tepnách, prvými prejavmi môžu byť psychické zmeny, demencia, slepota, ale i mozgová mŕtvica. Veľmi časté sú aterosklerotické zmeny koronárnych artérii, ktoré zásobujú srdcový sval. Jednou z prvých príznakov je angina pectoris– ischemická zvieravá bolesť na hrudi. Tá je častokrát varovným príznakom prebiehajúceho infarktu myokardu.

...

Na ateroskleroticky postihnutých dolných končatinách možno pozorovať ischemické zmeny- oslabenie pulzov, chlad, bledosť, zhoršené hojenie, vznik vredov a bolestivosť počas chôdze. Bolesť je kŕčovitá a prudká. Núti chodca k zastaveniu a zmizne až vtedy, keď sa prekrvenie končatín zlepší.

Diagnostika aterosklerózy

Pre potvrdenie diagnózy aterosklerózy je potrebné lekárske vyšetrenie. Základom je stanovenie lipidového profilu a glykémie z krvi. Ďalšie metódy sú zobrazovacie a to ultrazvuk a angiografické zobrazenie ciev. Taktiež sa pátra po príznakoch komplikácií aterosklerózy.

Nielen liečba, ale aj strava je dôležitá

V prípade, že sa potvrdí prítomnosť aterosklerózy, pacientovi sa odporúča zmena životného štýlu. V prvom rade by mal čo najrýchlejšie obmedziť fajčenie a pridať vhodný diétny režim. Pokiaľ trpí nadmernou hmotnosťou, mal by okrem diéty zaradiť do každodenného života pohybovú aktivitu. Svoj BMI (body mass index) by mal udržiavať v rozmedzí 18-25.

V prípade neúspechu režimových opatrení alebo pri záchyte pokročilého stupňa aterosklerózy je nevyhnutná farmakologická liečba. Používajú sa liečivá, ktoré ovplyvňujú metabolizmus tukov. Samozrejme, súčasťou je aj liečba pridružených ochorení ako je vysoký krvný tlak a cukrovka.

Ničím nezvyčajným nie je ani intervenčná metóda, kedy sa počas angiografického zobrazenia ciev, cievy rozširujú. Je to indikované pri stavoch, kedy aterosklerotické zúženie je hemodynamicky závažné a prejavuje sa klinicky. Ďalej je dôležitá aj akútna operačná terapia komplikácií aterosklerózy, napríklad odstránenie embolov.

...

Trápi vás ateroskleróza a neviete ako sa stravovať?

V prípade, že vám bolo kôrnatenie ciev diagnostikované, odporúčame nasledovné:

Tieto potraviny znižujú riziko aterosklerózy

Nasledujúce potraviny pozitívne ovplyvňujú množstvo cholesterolu v krvi, a preto ich možno označiť za antiaterogénne. Jedálniček človeka s vysokým rizikom vzniku aterosklerózy by mal obsahovať čo najviac týchto potravín. Patrí tu:

 • mak
 • všetky druhy orechov
 • rôzne druhy semienok (napr. chia)
 • rastlinné oleje – konopný, olivový olej, kokosový olej
 • celozrnné druhy pečiva
 • ovocie – najmä citrusy, broskyne, datle, jablká, hrušky, slivky
 • zelenina – hlavne strukoviny, cesnak, cibuľa, cvikla, kyslá kapusta, šalátová uhorka, špenát
 • chudé druhy mäsa – kuracie, morčacie, ryby
 • čaje – najmä bylinkové

Ako vidíte, ateroskleróza je veľmi závažné ochorenie s fatálnymi – častokrát smrteľnými následkami. A práve preto by sme mali dbať na dostatočnú prevenciu, skorú diagnostiku a dôslednú liečbu. Ako sme uviedli, životný štýl je jeden z faktorov, ktorý dokáže ovplyvniť rýchlosť progresie kôrnatenia ciev. Tak neváhajte, športujte, stravujte sa zdravšie a chráňte svoje cievy.

5/5 - (4 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *