Kliknite a začnite písať.

Diéty Otázky a odpovede

Diéta pred operáciou – ako sa pripraviť na hospitalizáciu?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Každý z nás sa môže niekedy ocitnúť v situácii, keď sa bude musieť podrobiť chirurgickému výkonu a hospitalizácii v zdravotníckom zariadení. Môže to byť nekomplikovaný zákrok menšieho rozsahu, no aj náročná operácia životne dôležitých orgánov. Nech je to už akokoľvek, každá zložitejšia operácia je invazívnym zásahom do organizmu a preto si žiada dôkladnú predoperačnú prípravu.

Diéta pred operáciou - ako sa pripraviť na hospitalizáciu?

Zopár faktov o predoperačných vyšetreniach

Úlohou predoperačnej prípravy je eliminovať všetky možné riziká spojené s chirurgickým výkonom a zabezpečiť tak nielen bezpečnosť pacienta, ale aj hladký priebeh samotnej operácie a v konečnom dôsledku tiež bezproblémový pooperačný priebeh. Každý pacient bez ohľadu na vek musí teda pred operáciou absolvovať sériu predoperačných vyšetrení.

Pred operáciou bude nevyhnutné vykonať odber krvi i moču a poslať ich na laboratórny rozbor. Niektoré špecifické operácie si môžu vyžiadať mikrobiologické vyšetrenia, ktorými sa vylúči riziko infekcie. Ničím výnimočným teda nemusia byť ani výtery z nosa alebo hrdla, či  stomatologické vyšetrenie na vylúčenie možných zubných fokusov.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Niektoré odbery a vyšetrenia urobí váš všeobecný lekár, ale v praxi sa stretnete tiež s tým, že budete svojim praktickým lekárom odoslaný na predoperačné vyšetrenie k špecialistovi. Spravidla  pôjdete ešte na RTG hrudníka a k internistovi na popis EKG.

V rámci predoperačných vyšetrení musí lekár zhodnotiť váš zdravotný stav komplexne a do úvahy zobrať všetky potenciálne riziká a preto niet divu, že ak trpíte vysokým krvným tlakom cukrovkou alebo iným závažným ochorením budú možno potrebné ďalšie doplnkové vyšetrenia.

Anesteziologické vyšetrenie

Predoperačné vyšetrenia sú vždy zakončené anesteziologickým vyšetrením. Na pohovor k lekárovi, anesteziológovi, prídete s kompletnými výsledkami predoperačných vyšetrení a s vašou zdravotnou dokumentáciou. Anesteziológ vyhodnotí prípadné riziká súvisiace s podaním celkovej narkózy, pričom bez povšimnutia nenechá všetky relevantné informácie, ako sú alergie, podávané lieky, či prípadné komplikácie pri predošlých narkózach. Na základe výsledkov predoperačných vyšetrení  a vášho zdravotného stavu potom navrhne vhodný a bezpečný typ anestézy.

...

Predoperačné vyšetrenia sú však iba jednou stranou mince a napríklad spomínané anesteziologické vyšetrenie predchádza stanovenému dňu operácie. Vráťme sa preto ešte o niekoľko dní alebo až týždňov späť a pozrime sa, ako by ste sa mali na plánovaný chirurgický výkon pripraviť z pohľadu stravovania.

Pred operáciou už nechudnite

Operácia je pre nás zaťažkávacou skúškou po každej stránke. Pripraviť sa tak musíme na zvýšenú duševnú i telesnú záťaž. Pred pobytom v nemocnici sa preto už neodporúča začať s chudnutím a pokiaľ sa pripravujete na plánovaný operačný výkon, mali by ste 3 až 4 týždne pred operáciou diéty ukončiť a začať sa stravovať plnohodnotne. Vyhnúť by ste sa mali predovšetkým drastickým diétam, ktoré vaše telo zbytočne oslabia alebo z neho poprípade odstránia dôležité živiny, ktoré vám prídu vhod pri pooperačnom zotavovaní sa.

Plnohodnotná a vyvážená strava pred operáciou preukázateľne:

  • zlepšuje proces hojenia rán,
  • znižuje výskyt komplikácií,
  • minimalizuje riziko vzniku preležanín,
  • po operačnom zákroku skracuje čas pobytu v nemocnici,
  • urýchľuje priebeh rekonvalescencie,
  • znižuje úmrtnosť pacientov.

Diéta a strava pred operáciou vyžaduje dostatok bielkovín i vitamínov

Pred operáciou si teda doprajte stravu bohatšiu na energiu a špeciálne na proteíny (bielkoviny). Tie sa postarajú o rýchlejšiu obnovu tkaniva vďaka čomu sa jazva po operácií zahojí rýchlejšie a bezproblémovo. Vynikajúcim zdrojom bielkovín je bravčové, jahňacie, hovädzie i teľacie mäso, hydina, ryby, mliečne produkty, vajcia, strukoviny a tiež orechy.

Diéta pred operáciou - ako sa pripraviť na hospitalizáciu?

...

TIP: Počuli ste už o ryžovom proteíne? Prečítajte si, prečo je ryžový proteín tak obľúbený.

Bokom pri plnohodnotnom stravovaní pred plánovanou operáciou nenechajte ani dostatočný prísun vlákniny, železa, kalcia a vitamínu D, ktorý udržiava v dobrej kondícii imunitný systém, znižuje riziko vzniku infekcie dýchacích ciest. Okrem toho môže mať nedostatok vitamínu D za následok pomalšie hojenie pooperačných rán.

Vitamín D nájdete v potravinách ako sú treščia pečeň, morské ryby (tuniak, makrela, losos, sardinky). Mäso z týchto rýb má vysoký obsah tuku pričom v 100 g sa môže nachádzať od 30 až do 60 mikrogramov vitamínu D.

Posledné výskumy tiež preukázali, že strava s nízkym obsahom tukov je efektívnou prevenciou pooperačných komplikácií. To však nie je ešte všetko. Podľa výskumov majú totiž v strave pred operáciou svoje nezastupiteľné miesto aj probiotiká.

Pravidelná konzumácia probiotických kultúr sa prejaví na lepšom fungovaní imunitného systému a preto sa odporúča minimálne 3 až 4 týždne pred operáciou zaradiť do stravy biele jogurty, kefír alebo hoci aj kyslú kapustu. Spomenuté potraviny s probiotickými kultúrami vám pomôžu udržať v tráviacom trakte zdravú bakteriálnu mikroflóru. Probiotiká tak môžu byť nápomocné pri prevencii komplikácií, ktoré predstavujú predovšetkým infekcie.

...

Diéta pred operáciou - ako sa pripraviť na hospitalizáciu?

Rada na záver

Pri príjme na nemocničné oddelenie informujte lekára o diétnom režime, ktorý ste pred operáciou dodržiavali, nezabudnite tiež na prípadnú zmenu hmotnosti počas posledných týždňov, resp. dní a na konzumáciu potravinových doplnkov, ktoré by mohli ovplyvniť efektivitu podaných liekov.

Lekára alebo zdravotné sestry vopred upozornite aj na pokrmy, ktoré vám nerobia dobre a na všetky špecifiká stravy, ktorú si zvyknete dopriať. Na mysli máme napríklad vegetariánsku, bezlepkovú, celiatickú alebo antihistamínovú stravu.

5/5 - (3 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

1 komentár

  1. Marianna Pokorná 13. januára 2023

    Dobrý deň idem sa opýtať môžem piť kávu s mliekom o týždni operácii hrubého čreva. Ďakujem

    Odpovedať

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *