Kliknite a začnite písať.

Chudnutie Diéty

Hladovka – efektívne chudnutie alebo nie?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Najradikálnejší spôsob redukcie hmotnosti. Aj tak sa dá charakterizovať hladovka. V mnohých krajinách sa považuje za súčasť kultúrnej a náboženskej tradície, ako očista tela a duše, pokánie. Hovorí sa, že má liečivú moc pretože sa vďaka nej mnohí ľudia vyliečili z ťažkých ochorení. No naozaj vám pomôže odstrániť aj zopár kilogramov?

Hladovka je vraj dobrá na očistu tela.

Základný princíp hladovky

Hladovka spočíva v úplnom odopieraní si stravy po dobu niekoľkých dní, týždňov, dokonca až mesiacov. Telu sa zamedzí príjem energie, z čoho vyplýva, že sa hladina cukru v krvi radikálne zníži, čoho následkom je, že organizmus začne energiu čerpať zo zásob vytvorených v tele. Zásoby tela predstavuje predovšetkým energia z glykogénu v pečeni a svalstve. Neskôr svaly a tuky poskytnú glukózu. Telo v určitom bode zlomu nadobudne stav ketózy.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Hladovka očami zástancov

Kvasenie, hnitie, produkcia množstva hlienov a toxínov v čreve, ktoré spôsobujú predovšetkým živočíšne produkty ako je mäso, syry, vajcia. Ich konzumácia v našom tele spúšťa tvorbu jedov, ktoré nám znižujú imunitu a zdravie. Preto hladovka slúži na očistu tela a nastolenie rovnováhy a sebadisciplíny.

Hladovka očami odporcov

Telo počas hladovky začne spaľovať vlastné svalové bielkoviny v podobe aminokyselín, čím nastáva neželaný metabolický proces s názvom katabolizmus. To má za následok, že organizmus nemá dostatok živín na to, aby staval nové a opravoval poškodené tkanivá, najmä svaly.

Čo na to medicína?

Medicína neuznáva hladovku a ak by ste ju chceli konzultovať so svojim lekárom, tak by ste dostali jasne zamietavé stanovisko. Telo v čase hladovky zapája záchranné mechanizmy, keď sa preruší príjem energie, vzhľadom na nedostatočný príjem potravy. Spomaľuje sa metabolizmus, telo začína hospodáriť s energiou a dôležitými látkami.

...

Návšteva lekára a vyšetrenie rakoviny.

Kto hladovať nesmie?

  • dojčiace matky
  • pacienti s nasledujúcimi ochoreniami – pľúcna tuberkulóza, Basedowova choroba, adinizmus, ochorenia centrálnej nervovej sústavy
  • akútne ochorenia, pri ktorých je nutný chirurgický zákrok – akútny zápal slepého čreva, zauzlenie čriev, cysty a novotvary vnútorných orgánov, hlboký stupeň vyčerpania, najmä u starších osôb
Hladovka podľa typu:
  • čiastočné hladovanie tzv. undereating (na 2 – 3 dni v mesiaci)
  • úplné hladovanie (na 1 – 3 dni v mesiaci)

Čiastočné hladovanie

Je to hladovka, ktorá je menej extrémna. V prípade, že zvolíte čiastočné hladovanie, minimalizujte príjem jedla i veľkosť porcii. Predĺžte prestávky medzi jedlami na dobu 5 – 6 hodín. Hladovka odporúča, konzumujte nízko glykemické jedlá.

Ovocie, zelenina, ľahko smažené vajíčka s listovou zeleninou, ktoré obsahujú kvalitné tuky v podobe olivového, ľanového, konopného či rybieho oleja, vhodný je i vývar z kostí a mäsa. Následne pridajte do stravy potraviny s vysokým obsahom bielkovín a celý proces zakončite v menšom množstve sacharidmi.

Úplné hladovanie

Tento druh hladovania je náročným nielen pre telo ale aj na psychiku. Hladovka zdôrazňuje, že počas 1 – 3 dňového hladovania raz za mesiac, musíte prijímať vodu v podobe 3 litrov za deň. Konzumovať môžete i zeleninové šťavy, kedy využívate mrkvu, uhorku, cviklu, zeler či púpavu a ovocné šťavy z jabĺk, citrónov, pomarančov.

Po cvičení si doprajte srvátkový proteín. Doprajte si aj bielkoviny rastlinného pôvodu, kedy správnou voľbou sú strukoviny. Veľkosť porcie však musí byť symbolická, pretože po celom dni bude váš žalúdok i tak dosť stiahnutý.

...
Najčastejšie chyby pri hladovke:
  • nerozvážnosť hladovania
  • časté podľahnutie a konzumácia sladkostí a cukroviniek z hladu
  • zabúdanie na krátke a intenzívne cvičenie
  • zabúdanie a nedostatočné prikladanie dôrazu na pitný režim
  • nezabezpečenie kvalitných zeleninových štiav či polievok

Hlavné prikázanie: piť, piť a ešte raz piť …

Každá redukčná diéta na chudnutie prikazuje, že pitný režim je akousi samozrejmosťou. Hladovka nie je výnimkou – priam naopak. Keďže telo získava obmedzené množstvo potravy, voda je priam životne dôležitá. Inak by ste mohli v lepšom prípade dehydrovať svoje telo a v tom horšom vážne poškodiť životne dôležité orgány, či dokonca vystaviť sa riziku ohrozenia života.

Pozrite sa aký pitný režim pri chudnutí musíte dodržiavať, aby ste boli úspešní.

Cvičenie a príprava na hladovku

Hoci sa počas hladovky budete cítiť ospalý a unavený, pohyb je nevyhnutnosťou. Prečo? Hladovanie je pre váš metabolizmus to isté ako športovanie pre vaše svaly. Heslo pre správne cvičenie znie – krátko a intenzívne.

Ako sme už spomínali, hladovka je veľká záťaž na organizmus. Nielen fyzická ale i psychická. Na úplnú hladovku sa niektorí ľudia dlhodobo pripravujú psychicky aj niekoľko týždňov.

TIP: Prečítajte si návod ako zrýchliť metabolizmus v jednoduchých krokoch.

...

Pôst z lásky k telu

Pôst patrí v mnohých kultúrach už tisícročia medzi duchovné prostriedky na očistu tela aj duše. Ozdravný pôst neznačí hladovanie. Bez stresu a zhonu sa telo dôkladne vyčistí a oslobodí od jedovatých látok. Súčasne sa môže zregenerovať psychika, lebo spolu s toxickými látkami sa vylučuje aj „duševný odpad“.

Na pár dní odbremeniť látkovú premenu, trávenie, orgány aj psychiku a spraviť poriadok v tele. Očistný pôst mobilizuje obranné samo-liečivé sily organizmu. Okrem toho má priaznivý vplyv na ochorenia ako vysoký krvný tlak, poruchy látkovej premeny a problémy s strávením.

Recept vhodný počas hladovky: Zeleninový vývar

Zeleninový vývar - polievka recept počas hladovky na chudnutie.

Príprava 1 l vývaru:

  • 1 l vody
  • 2 mrkvy
  • 1 pór
  • ¼ zeleru
  • 1 cibuľa
  • 2 petržleny

Dáme zovrieť vodu, zeleninu očistíme, umyjeme a nakrájame nahrubo. Zeleninu vložíme do vody a varíme 20 – 30 minút. Precedíme. Podľa chuti možno použiť aj zemiaky, paradajky, ružičkový kel alebo vňaťový zeler. Vývar môžete tesne pred podávaním dochutiť nasekanými čerstvými bylinkami – petržlenom, bazalkou, kôprom alebo majoránom.

Výhody hladovky:

  • fyziologická regenerácia
  • obnovovanie buniek
  • normalizácia telesnej mikroflóry
  • zlepšenie látkovej výmeny
  • odplavenie škodlivých látok z tela – detoxikácia tela

Nevýhody hladovky:

  • poškodenie zdravia pri dlhom hladovaní
  • poškodenie orgánov, najmä pečeň a srdce
  • vypadávanie vlasov
  • strata pružnosti pokožky

Hladovka našimi očami

Hladovka potvrdzuje, že telo je naprogramované tak, že vďaka hladu a intenzívnemu cvičeniu získava určité výhody. Z minulosti máme dôkazy týkajúce sa adaptačných mechanizmov, ktoré si človek musel vyvinúť počas evolúcie v časoch vojny, kedy bol nedostatok potravy.

Chceme zdôrazniť, že aj keď hladovka nie je zdravá redukčná diéta, napriek tomu má do určitej miery blahodárne účinky na organizmus. Hoci hladovkou neschudnete extrémne množstvo kilogramov, je dokázané, že hlad zlepšuje duševný, ale i telesný stav človeka. Samozrejme, nezabúdajte zvážiť svoj zdravotný stav a správnu dĺžku hladovky.

Ak by ste dokázali zvládnuť hladovanie, konzumáciu správnych živín, a to všetko doplniť o cvičenie, budeme sa tešiť spolu s vami. O skúsenosti s hladovkou sa môžete podeliť v komentároch.

5/5 - (5 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1