Kliknite a začnite písať.

Diéty

Kávová diéta

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Káva je skutočne unikátna. Sprevádza nás počas všedných i výnimočných chvíľ. Vychutnávame si jej vôňu a chuť  v práci s kolegami, po príchode domov s našimi najbližšími. My sa však v našom článku na kávu pozrieme z pohľadu jej diétneho využitia. Je kávová diéta skutočne účinná alebo je to iba výmysel „kávičkárov“ na ospravedlnenie svojich neutíchajúcich chúťok na túto čiernu tekutinu?

Mimochodom, ak ste náhodou dostali neodolateľnú chuť na kávu, pokojne si ju urobte a popíjajte počas čítania. Spojíte tak príjemné s užitočným. My odporúčame zelenú kávu. 🙂

Na chudnutie sa odporúča aj kávová diéta, no my vidíme uplatnenie aj pri detoxikácii.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Káva nielen chutí, ale aj…

Dodá energiu a urobí vás múdrejšími

Káva je osvedčený nápoj, ktorý vám pomôže premôcť únavu a ospalosť počas dňa. Tiež dodať potrebnú energiu na splnenie úloh, ktoré vás ešte čakajú.

Je to samozrejme vďaka kofeínu, ktorý sa vám pri pití kávy vstrebe do krvného obehu a odtiaľ prejde do mozgu. Kofeín je v súčastnosti najčastejšie používanou psychoaktívnou látkou na svete.

Viacero testov preukázalo, že káva zlepšuje náladu, pamäť, ostražitosť, reakčné časy a všeobecné kognitívne funkcie.

...

Káva a chudnutie + spaľovanie tukov

Vedeli ste o tom, že kofeín je pridaný takmer do každého komerčného prípravku určeného na spaľovanie tukov? Je to z jednoduchého dôvodu.

Kofeín je jednou z mála prírodných látok, pri ktorých sa skutočne preukázalo, že napomáhajú spaľovaniu tukov. Pri dlhoročných a pravidelných konzumentoch tohto lahodného nápoja sa však tieto jeho účinky zmenšujú. Kávová diéta sa teda odporúča len v krátkodobom merítku.

Kofeín zlepší vašu fyzickú výkonnosť vo fitku

Skúste si dať šálku kvalitnej kávy 30 minút pred začatím cvičenia. Kofeín stimuluje váš nervový systém a ten následne vyšle signály do tukových buniek, aby rozložili telesný tuk.

Zároveň zvýši v krvi hladinu epinefrínu (adrenalínu), ktorý vaše telo pripraví na intenzívnu fyzickú námahu. Kofeín vám môže v priemere zlepšiť fyzickú výkonnosť o 11 – 12 %.

S kávou sa nemusíte báť ani cukrovky

Váš obľúbený nápoj môže znížiť riziko vzniku cukrovky 2 typu, ktorá v súčasnej dobe predstavuje obrovský zdravotný problém. Postihuje približne 300 miliónov ľudí na celom svete.

Kávičkárov ale môžeme potešiť. Tí totiž majú zatiaľ z neznámych dôvodov výrazne znížené riziko vzniku cukrovky 2 typu. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí pijú viac káv počas dňa majú o 23 – 50 % nižšie riziko vzniku tejto choroby.

Kávová diéta na chudnutie.

Kávová diéta a jej princípy

Kávová diéta využíva vlastnosť kofeínu, ktorý dokáže zrýchliť metabolizmus. Vďaka tomuto účinku bude vaše telo spaľovať oveľa viac kalórií. Je to vlastne spôsob ako zrýchliť metabolizmus o 10 %  v porovnaní s metabolizmom, kedy vám v tele nekoluje kofeín. Pri ľuďoch, ktorí kávu popíjajú iba zriedkavo, môže byť toto zrýchlenie metabolizmu ešte väčšie.

...

Žiaden hlad, len úprava jedálnička

V porovnaní s inými diétami bude kávová diéta pre mnohých z vás prechádzkou ružovou záhradou. Nevyžaduje extrémne znižovanie prijatých kalórií, takže si nebudete musieť úzkostlivo strážiť ich príjem.

Hlavnou požiadavkou kávovej diéty a predpokladáme, že to budete robiť s radosťou, je pitie vyššieho množstva kvalitnej zelenej kávy. Jedalniček si upravte tak, aby bol vyvážený a odzrkadľoval zdravé stravovanie.

V priebehu dňa by ste mali vypiť približne 5 šálok kávy (ku každému jedlu). Kávu si samozrejme nijako nevylepšujete. Žiadny cukor, žiadna smotana.

Pri kávovej diéte venujte pozornosť aj pitnému režimu, pretože kofeín má diuretické vlastnosti a odvodňuje váš organizmus. Okrem vhodného dopĺňania tekutín už nemusíte v rámci tejto diéty robiť nič navyše. Odporúčame však aspoň prechádzky a behanie.

Na čo si pri kávovej diéte dávať pozor

Vyhýbajte sa prísunu kofeínu nad odporúčaný rámec kávovej diéty. Veľké množstvo vypitej kávy môže vyvolať triašku tela, podráždenosť alebo naopak precitlivenosť aj na tie najmenšie podnety.

Pravdepodobne aj so spánkom by to nebolo všetko v poriadku. Ak pociťujete spomínané príznaky, poprípade máte problémy so zaspávaním alebo celkovo zle spíte, pokúste sa dostať konzumáciu kávy pod kontrolu a postupne ukončite diétu.

Prísun kofeínu v káve a kofeínových nápojoch znižujte postupne aby ste nemali bolesti hlavy. Po znížení prísunu kofeínu, na ktorý ste boli dovtedy zvyknutý môžete pociťovať únavu a nedostatok energie. Tento stav vám pomôže prekonať napríklad prechádzka na čerstvom vzduchu.

Obsah kofeínu v jednotlivých kávach

 • Bezkofeínová káva 3 -10 mg
 • Instantná káva 60 – 70 mg
 • Cappuccino 70 mg
 • Káva s mliekom 70 mg
 • Espresso 75 mg
 • Obyčajná, zalievaná káva 120 – 150 mg

Komu sa kávová diéta neodporúča?

Kávová diéta nie je vhodná pre tehotné ženy. Kofeín totižto ľahko prechádza cez placentu a nepriaznivo vplýva na vývoj dieťatka, dokonca môže predčasne vyvolať pôrod.

Na veľký prísun kofeínu si musia dávať pozor aj dojčiace ženy, pretože kofeín sa dostáva aj do materského mlieka. S materským mliekom tak môžu svojmu dieťatku nechcene dať aj dávku kofeínu, ktorý uňho môže spôsobovať poruchy spánku.

Na kávovú diétu, ale aj všeobecne na nadmernú konzumáciu kávy by si mali dávať pozor osoby, ktoré majú žalúdočné ochorenia, najmä vredy. Kofeín okrem iného podporuje žalúdočné vyprázdňovanie a je faktorom ktorý môže spôsobovať tráviace problémy.

Diéta nie je vhodná pre osoby s problémami súvisiacimi so vstrebávaním železa. Kávová diéta je absolútne nevhodná pre osoby s kardiovaskulárnym ochorením.

Zelená káva je vhodná na raňajky, ale aj večer, keďže neobsahuje kofeín.

Výhody kávovej diéty

 • Nenúti vás hladovať alebo si výraznejšie odopierať jedlo.
 • Nevyžaduje zmenu jedálnička.
 • Nezvýrazňuje zvýšenú potrebu aktívneho pohybu.
 • Ľahká dostupnosť kávy.
 • Časová nenáročnosť pri príprave nápoja.

Nevýhody kávovej diéty

 • Kofeín pôsobí ako diuretikum, pri nedostatočnom dodržiavaní pitného režimu riziko dehydratácie.
 • Zvýšená tepová frekvencia.
 • Možnosť tvorby hnedého povlaku na zuboch.

Skúsenosti s kávovou diétou a naše hodnotenie

Kávová diéta tým, že nevyžaduje výraznejšie vybočenie zo zaužívaného stravovacieho režimu, bez potreby zmeny jedálnička a významnejšieho uberania kalórií v prijatej strave sa javí, ako prijateľná forma diéty. “Povinná“ konzumácia voňajúcej kávy ako rozhodujúceho faktora je navyše príjemná.

Pri hodnotení kávovej diéty sa nemusíme opierať o názory zverejnené na diskusných fórach. Máme totiž kolegov a priateľov, ktorí si prešli týmto diétnym procesom a reprezentujú skutočne všetky typy postáv. No poznáme aj takých priateľov, ktorí v podstate uplatňujú princípy tejto diéty dlhodobo, bez toho aby si boli vedomí, že tak robia.

Ak by sme sa teda v krátkosti mali vyjadriť k účinnosti tejto diéty, môžeme povedať že kávová diéta našim známym nepriniesla výrazný úbytok na váhe. Pozitívnejšie vnímame zelenú kávu, ktorá je efektívna čoby detoxikačná kúra.

4.9/5 - (14 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1
Predošlý článok