Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia

Kŕče v bruchu a žalúdočné kŕče

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Každý už ten nepríjemný pocit v živote zažil. Niekto po ťažkej diétnej chybe spojenej s nemiernym hodovaním alebo popíjaním alkoholu, iný zasa kŕče dostane bez toho, aby si bol vedomí akéhokoľvek prehrešku. Kŕče v bruchu môžu mať skutočne mnoho príčin. Kŕče môžu byť prejavom spomínanej nevhodnej životosprávy, ale aj dlhodobého stresu alebo chorôb. Nech už je to akokoľvek, žalúdočné kŕče nám signalizujú, že naše telo nie je v poriadku.

kŕče v bruchu a žalúdočné kŕče

Kŕče v bruchu resp. žalúdočné kŕče sa neozývajú len tak

Svojmu žalúdku a vo všeobecnosti celému tráviacemu traktu nevenujeme takmer žiadnu pozornosť, až kým sa nám žalúdok alebo črevá neozvú a nedajú nám o osebe vedieť. Rýchly životný štýl a rýchle občerstvenie tiež neberie príliš veľké ohľady na žalúdok a často konzumujeme jedlá, ktoré môžu niekedy narobiť viac škody ako osohu.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

V snahe všetko stihnúť a mať veci pod kontrolou neraz zabúdame nielen na kvalitu jedla, ale aj na pokojné, pravidelné a ničím nerušené stolovanie. Jedlo pritom nahádžeme rýchlo do seba a od žalúdka očakávame, že si so všetkým poradí. A žalúdok to na počudovanie naozaj všetko zvláda aj keď mu spracovanie porcie výdatnej na tuky a bielkoviny trvá namiesto 3 až 6 hodín.

Mastné, údené, či vyprážané jedlá niekedy vylepšené pikantnými koreniacimi zmesami, prápadne skonzumované narýchlo a horúce však dávajú nášmu tráviacemu traktu poriadne zabrať. Kŕče v bruchu sú tak zvyčajne jedným z najčastejších dôsledkov stravovacích prehreškov, ktorých sa dopúšťame na svojom žalúdku.

TIP: Problémy s trávením – pozrite sa ako ich účinne riešiť a predchádzať im.

...

Žalúdočné kŕče po diétnej chybe

V drvivej väčšine prípadov žalúdočných kŕčov nie je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, pretože kŕče v oblasti brucha do niekoľkých desiatok minút pominú a nie sú pritom sprevádzané žiadnymi zdravotnými komplikáciami v podobe zvýšenej teploty, hnačky a podobne.

Pri takýchto akútnych kŕčoch si obyčajne stačí ľahnúť do polohy, ktorá vám spôsobuje najmenšie bolesti a zostať v pokoji, kým záchvat neustúpi. Počas trvania žalúdočných kŕčov môžete vyskúšať prijímať v malom množstve tekutiny.

Najlepšie urobíte, keď budete po lyžičkách piť slabší a nesladený čierny čaj. Na konzumáciu jedla v prípade kŕčov v bruchu pravdepodobne ani nepomyslíte, ale aj po odznení bolestí žalúdka by ste si mali na prvé jedlo niekoľko hodín počkať.

Citlivosť na lepok a celiakia môže spôsobovať bolesť brucha.

Ako dostať žalúdočné kŕče pod kontrolu

Nielen pri starostiach so žalúdočnými kŕčmi, ale už aj pri prevencii by ste mali myslieť na to, že ako sa budete starať o svoj žalúdok, tak sa k vám bude správať celý tráviaci trakt. Prevencia je napokon jednoduchá a viacmenej každému jasná. Postačí ak budete dodržiavať nasledovné odporúčania.

...

Pravidelne sa stravovať, no popritom sa zbaviť prejedania, vyhýbať sa pikantným, mastným, údeným, ale aj vyprážaným jedlám a nechať si na jedlo dostatočný čas. Tieto zásady by mali byť alfou a omegou vášho stravovania.

Pri prevencii proti kŕčom však jednoznačne k stravovacím zásadám pridajte aj dostatok pohybu, ktorý je veľmi častou príčinou tráviacich problémov. Nemusí to byť nič svetoborné. Dobre poslúži aj polhodinka svižnejšej chôdze. Aby však bola prevencia kompletná nefajčte a nekonzumujte alkoholické nápoje a presladené nápoje.

Pri problémoch so žalúdočnými kŕčmi sa pozrite aj na skladbu svojho jedálneho lístku a zoškrtajte nevhodné jedlá. Naopak na jedálniček zaraďte odporúčané potraviny.

Z jedálnička vylúčte:
 • červené mäso, údeniny, slaninu, mäsové konzervy
 • biele pečivo, kysnuté cesto
 • cukrovinky, cukrárenské výrobky, cukor nahraďte zdravšou alternatívou
 • koreniace zmesi
 • pikantné druhy syrov, majonézy, margaríny
 • strukoviny, orechy
 • citrusové šťavy, kiwi, jahody, maliny
 • kávu, zmrzlinu, sýtené nápoje
Na jedálniček zaraďte:
 • hnedú ryžu, proso, pohánku
 • zemiaky
 • chudé mäso, teľacie, hydinu bez kože (okrem kačky)
 • netučné druhy rýb
 • celozrnné pečivo a cestoviny
 • bryndza, jogurty, kyslomliečne výrobky so živými kultúrami
 • špenát, mrkva, tekvica, cvikla, hlávkový šalát
 • jablká, banány, marhule, broskyne, čerešne, višne

Svoje opodstatnenie má aj využívanie šetrnejších technologických postupov pri úprave jedla. Vhodné je varenie, dusenie a pečenie na pare. Dajte si skutočne záležať a vyberajte si jedlá pripravené týmito postupmi. Vyprážanie jedál eliminujte na minimum.

TIP: Prečítajte si ako zlepšiť trávenie jednoducho a čo najrýchlejšie.

...

Žalúdočné kŕče v žiadnom prípade nepodceňujte

Ak sú problémy so žalúdočnými kŕčmi dlhodobejšie, pravidelnejšie a nejde o jednorazovú alebo občasnú zdravotnú komplikáciu bude nevyhnutné navštíviť lekára, ktorý musí zistiť príčiny kŕčov.

Vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci nestrpí odklad ani ak máte kŕče v bruchu, ktoré sú sprevádzané bledosťou, vyššími teplotami, hnačkou, zápchou alebo intenzívnou bolesťou. Môžu to byť totižto príznaky oveľa závažnejších ochorení.

Žalúdočné vredy a ich liečba či diéta na vyliečenie.

Keď je príčinou kŕčov stres …

Ak netrpíte ochorením žalúdka (napr. žalúdočné vredy) a vaše trávenie je v poriadku, no napriek tomu pociťujete príležitostné bolesti žalúdka alebo dostávate kŕče, môže ísť o črevnú neurózu, ktorá je spôsobená stresom alebo pracovným napätím v rodine, či na pracovisku.

Črevná neuróza v súčasnosti patrí k pomerne častým príčinám bolestí brucha. Tieto bolesti brucha a žalúdočné kŕče s odstránením stresujúceho faktora zvyčajne pominú. Komplikovanejšie to je v prípade ak kŕče v bruchu naďalej pretrvávajú alebo sú okrem iného sprevádzané chudnutím.

Vtedy navštívte lekára, ktorý stanoví diagnózu a správnu liečbu. Dlhodobá samoliečba sa neodporúča, no dodržiavanie diétneho režimu s dostatkom vlákniny, tekutín a vylúčením dráždivých potravín podobne ako pri prevencii pred kŕčmi určite nebude na škodu. Čo je však potešiteľné, odborná liečba črevnej neurózy má dobré prognózy na celkové vyliečenie pacienta.

Záverečné zhrnutie

Žalúdočné kŕče, ktoré sú skutočne iba občasné, nesprevádzajú ich žiadne spomínané zdravotné komplikácie a v podstate ich príčinu viete pomenovať, pretože ste si vedomí diétnej chyby, ktorú ste urobili v princípe nevyžadujú návštevu lekára. Túto nápravu viete dosiahnuť aj sami, nasadením diétneho režimu s vylúčením mastných, vyprážaných a inak nevhodných jedál. V ostatných prípadoch však kŕče v bruchu nepodceňujte a vyhľadajte odbornú lekársku pomoc.

4.9/5 - (7 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *