Kliknite a začnite písať.

Diéty

Diéta podľa A. Mačingovej – Mačingovej diéta

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Nebudí zbytočný rozruch a predsa je populárna a obľúbená. Diétu podľa Antónie Mačingovej, tak sa totiž autorka volá, sa vám pokúsime priblížiť v nasledujúcich riadkoch.

Diéta podľa Mačingovej patrí medzi zaujímavé plány na chudnutie.

Mačingovej diéta nemá za cieľ iba zhodenie nadbytočných kilogramov alebo detoxikáciu organizmu. Tieto ciele totiž v konečnom dôsledku za predpokladu dôsledného dodržiavania jej princípov máte dosiahnuť. Mačingovej diéta vás však má predovšetkým motivovať a priviesť k trvalému rozhodnutiu zmeniť svoje zaužívané stravovacie návyky.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Mačingovej diéta a jej princípy

Diétnym režimom prejdete bez pocitov hladu

Diéta podľa Mačingovej napriek tomu, že znižuje kalorický príjem a zoškrtáva z diétneho jedálnička desiatu a olovrant, sľubuje absenciu pocitov hladu. Jesť do úplnej sýtosti tak budete môcť pravidelne na raňajky, obed a večeru.

Ak by vás predsa len po raňajkách prepadli pocity hladu, máte k dispozícii sušené slivky alebo jogurt s mandľami a škoricou. Po obede, rovnako ako ráno, môžete prípadný hlad zahnať jogurtom s mandľami a škoricou.

Počas 28 dňového diétneho režimu ale nebudete jesť  len to čo chcete. Mačingovej diéta má ako základ zvýšený príjem zeleniny a vlákniny. Až neskôr sa jedálniček obohatí o proteíny a sacharidy, pričom ich vzájomná kombinácia nie je prípustná.

...

TIP: Pozrite sa na potraviny bohaté na vlákninu, ktorú budete počas chudnutia potrebovať.

Ako vypadá diéta podľa Mačingovej v praxi

Napriek zdanlivej fádnosti popisu odporúčaných potravín v jednotlivých týždňoch chceme podotknúť, že tieto jedlá ak sú vhodne pripravené môžu byť nielen výživné, ale aj chutné.

Odporúčané potraviny:
Zakázané potraviny:
 • alkoholické nápoje
 • sladené nápoje
 • pečivo a výrobky z bielej múky
 • cukor a cukrárenské výrobky
 • mäsové výrobky
 • plnotučné mliečne výrobky
 • živočíšne tuky
 • palmový olej

Prvý týždeň diéty

Počas prvého týždňa si na raňajky budete pripravovať postrúhané jablká s postrúhanou mrkvou, ktoré dochutíte medom a škoricou, hrozienkami a orechmi.

Obedy sa tak ako aj večere budú niesť v duchu zeleninových hodov a na vašom tanieri sa postupne objaví brokolica, šalát z červenej repy, fazuľové struky, prekladaná cuketa a mrkvový perkelt.

Mrkvové recepty sú veľmi zdravé najmä vďaka výživovej hodnote mrkvy.

...

Druhý týždeň

Mačingovej diéta umožňuje v priebehu druhého týždňa spestriť raňajky. Spomínané postrúhané jablká s mrkvou môžete prestriedať bielym jogurtom s vlašskými orechmi a ochuteným medom so škoricou. Chutná je aj kombinácia kiwi, banány, med, škorica a orechy.

Obedy a večere budú naďalej pozostávať so zeleninových jedál. Na jedálniček by mali pribudnúť proteíny v podobe chudého mäsa a vajíčok. Na druhú stranu zasa sacharidy zastúpené strukovinami alebo cestovinami.

Na vašom jedálničku tak budú zaradené jedlá ako kuracie karbonátky so zelerom, mrkvový perkelt so syrom, fazuľové lusky s vajcom, či cestoviny so špenátom.

TIP: Vedeli ste, že strukoviny sú výživové bohaté a pre telo veľmi prospešné?

Tretí týždeň

Pre spestrenie raňajok v treťom týždni môžete na jedálniček pridať varené pšeno s orechmi, sušenými slivkami a medom alebo grahamové, či sójové pečivo s nátierkou z medu a vlašských orechov. Vhodné raňajky predstavujú aj pohánkové vločky zaliate sójovým mliekom.

...

Obedy a večere sa v tomto týždni nesú v znamení rôznych chodov s bohatým zastupením zeleniny všetkých druhov v kombinácii s proteínmi alebo sacharidmi.

Poteší vás chutný tuniak s varenou strúhanou cviklou a cibuľkou, filety z morskej tresky na masle so zelerovými hranolkami alebo morčacie prsia obalené v mletých orechoch s cviklou, či fazuľkové struky s cviklovým šalátom. Mačingovej diéta môže teda pomerne pestrá.

TIP: Chcete telu dopriať dostatok bielkovín? Tieto potraviny obsahujú najviac proteínov.

Pečeňová diéta a jej jedálny lístok na detoxikáciu pečene.

Štvrtý týždeň

Počas tohto týždňa sa na jedálniček jednotlivých denných chodov môžu zaradiť všetky variácie jedál z prvých troch týždňov.

Pitný režim je hlavným prikázaním

Dodržiavanie odporúčaného pitného režimu je v ponímaní diéty rovnako dôležitou podmienkou úspešnosti diéty ako strava. Mačingovej diéta si vyžaduje vypiť minimálne 3,5 – 4 l vody za deň.

V rámci pitného režimu sa odporúča pitie prevarenej vlažnej vody, ktorá môže byť ochutená citrónom, medom a škoricou.

Nevracajte sa do starých koľají

Ak chcete aby bola diéta podľa Mačingovej úspešná, tak by ste s a nemali úplne vrátiť k bežnej strave a predchádzajúcim stravovacím návykom. Odporúča sa ďalej delená strava alebo diéta podľa krvných skupín. Hlavne nehladujte a stravujte sa pravidelne i pestro.

Výhody Mačingovej diéty:

 • viditeľná úprava hmotnosti
 • netrpíte záchvatmi hladu
 • detoxikácia organizmu
 • úprava krvného tlaku
 • úprava hladiny cholesterolu v krvi
 • normalizácia hladiny cukru v krvi
 • jedálniček pozostáva z bežných potravín

Nevýhody Mačingovej diéty:

 • možné tráviace problémy
 • nejedná sa o dlhodobo udržateľný stravovací režim
 • časová náročnosť prípravy potravín
 • obmedzenie pitia kávy
 • pre niekoho nevyhovujúca jednostranná strava

Skúsenosti s Mačingovej diétou

Názory na diétu sú vcelku pozitívne a veľa žien vyjadruje spokojnosť s výraznejším výsledkom chudnutia. Zároveň si aj po väčšom časovom odstupe od absolvovania diéty nesťažovali na jojo efekt. Pritom uviedli, že po ukončení Mačingovej diéty nemuseli prejsť na diétou odporúčané stravovanie a na udržanie hmotnosti im postačovala pestrá vyvážená strava.

Návod o tom, ako sa dá schudnúť bez nenávideného jojo efektu.

Niektoré ženy si Mačingovej diétu pochvaľovali aj napriek menšiemu úbytku hmotnosti. Predtým totiž vyskúšali rôzne typy diétnych režimov, ktoré im nepriniesli žiadnu zmenu na hmotnosti. Dosiahnutý výsledok ich však natoľko potešil a motivoval, že uviedli odhodlanie znovu si zopakovať celý diétny režim nanovo.

Ako to už pri diétach býva zvykom, na adresu diéty odzneli aj negatívnejšie názory. Niektoré ženy si napriek tomu, že neschudli, pochvaľovali aspoň detoxikačné účinky Mačingovej diéty.

Aká je podľa nás diéta podľa Mačingovej?

Myslíme si, že Mačingovej diéta s výdatným pitným režimom a pravidelným stravovaním do ktorého je zahrnutý bohatý príjem vlákniny, zeleniny a ovocia určite prispeje k detoxikácii organizmu. Dodržanie diétneho režimu ďalej môže podľa nás priniesť aj k úbytku na váhe. Odporúčame však nechať si zostaviť jedálniček na mieru.

4.4/5 - (13 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1
Predošlý článok
Ďalší článok