Kliknite a začnite písať.

Diéty

Diéta podľa typu postavy – hormonálna diéta

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Ak stále márne hľadáte diétu pre vás ako ušitú, možno ste ešte neskúsili hormonálnu diétu. Diéta podľa typu postavy je podľa mnohých žien najlepšia, poďme sa preto na ňu pozrieť.

Diéta na chudnutie brucha a jej pestrý jedálniček na 7 dní.

Hormonálna diéta – princíp

Ako je z názvu zrejme, diéta bude súvisieť s hormónmi. Hormóny sú dôležite z mnohých hľadísk. Sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho tela, rast, vývoj a celkové zdravie. V tele ich máme veľké množstvo, no hormonálna diéta sa zameriava konkrétne na estrogén, testosterón, a gestagén.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Na základe prevahy jedného z týchto hormónov je možne individuálne nastaviť stravu a pohybovú aktivitu tak, aby ste schudli. Ale ako zistíte, ktorý z hormónov je vo vašom tele dominantný? Jednoducho. Napovie vám váš obraz v zrkadle. Už chápete prečo je to „diéta podľa typu postavy“?

3 typy postáv

Nasledujúce indície a opisy postáv vám pomôžu pri zaradení do jednotlivých typov. Nebojte sa, nie je to nič zložité, rovnako ako celá hormonálna diéta.

...
 • Estrogénový typ: Máte boky, väčší zadoček a silnejšie stehná? Váš pás je pomerne útly a prsia sú primerane veľké k vašej postave? Potom patríte presne do tejto skupiny žien s typicky ženskou figúrou.
 • Gestagénový typ: Tento typ charakterizuje štíhlosť a častokrát nositeľky tejto postavy sú aj vysoké. Aj preto je označovaná za tzv. modelkovský typ postavy s úzkym pásom, takmer žiadnymi bokmi, menším poprsím a chudými končatinami.
 • Testosterónový typ: Ženy patriace do tohto typu majú naopak omnoho širšie ramená, postavu s užšími bokmi a väčším poprsím. Zatiaľ, čo ich zadok je poväčšine malý.

Ako sa stravovať?

Teraz, keď už máme jasno v jednotlivých typoch postavy, môžeme sa vrhnúť do zdravého stravovania. Dozviete sa aké potraviny zaradiť do jedálnička, aby ste nielen schudli, ale vašu vysnívanú postavu si aj udržali. Hormonálna diéta a stravovanie počas nej je založené na individuálnom prístupe. Čo je vhodné pre vašu kamarátku, nemusí byť pre vás. V nasledujúcich riadkoch sa teda dozviete, čo presne a kedy jesť.

Okrem jedla je dôležitý aj pitný režim pri chudnutí, ten ako už možno viete, by mal byť založený na pití čistej vody, vody s citrónom alebo čajov. Odporúča sa tiež zelená káva kvôli detoxikácii tela.

Náš návod ako zvládnuť paleo diétu ľahšie a jednoduchšie.

Estrogénový typ

Ak ste sa podľa vyššie uvedenej nápovede zaradili do tejto skupiny, patríte medzi tých šťastnejších. Sacharidov sa totiž báť vôbec nemusíte. Jedálniček obohaťte o sacharidové jedlá hlavne v doobedňajších hodinách.

Poobede k sacharidom pridajte dávku bielkovín a večer konzumujte výhradne bielkovinové jedlá. Strava by mala byť nízkotučná. Toto malé pravidlo je základom úspechu chudnutia.

...

Pre inšpiráciu ponúkame zoznam potravín, ktoré odporúčame v jednotlivých častiach dňa.

 • raňajky: konzumujte najmä ovocie, ovocne šaláty, 100% džúsy, smoothie nápoje, ovsenú kašu, cereálie. Povolené je aj celozrnné pečivo.
 • desiata: ovocie, zelenina
 • obed: doprajte si zdravšie druhy mäsa (kuracie,morčacie, hovädzie a ryby), príloha môže byť cestovina, zelenina, zemiaky, či hnedá ryža a strukoviny.
 • olovrant: zelenina, mliečne produkty, orechy…
 • večera: orechy, mäso, tvaroh, syry

Zoznam potravín s vysokým obsahom bielkovín, ktoré sú pre telo dôležité.

Gestagénový typ

Dominantnou živinou v jedálničku by mali byť bielkoviny. Tie je možne doplniť o komplexné sacharidy a len malé množstvo tukov.

Počas týždňa sa odporúča zaradiť jeden deň založený na konzumácii výhradne bielkovín. Týmto spôsobom urýchlite proces chudnutia. Večere by mali byť vždy vysokoproteínové.

TIP: Je pre vás nielen diéta podľa typu postavy, ale aj tzv. bielkovinová diéta.

...

Samozrejme ako to platí aj u ostatných diét, hormonálna diéta nieje výnimkou – siahame po zdravších zdrojoch a superpotravinách.

 • raňajky: uprednostníte dusenú šunku, párky s vysokým obsahom mäsa, rybacie nátierky, nízkotučné kvaliltné jogurty, vajíčka. Pozrite sa aj na bielkovinové raňajky.
 • desiata: ovocie, zeleninové šaláty, jogurty, tvarohy, proteínové tyčinky. Odporúčame naše recepty na zdravú desiatu do školy a práce.
 • obed: kvalitné mäso, zeleninové prílohy, hnedá ryža, strukoviny
 • olovrant: zeleninové šaláty, mliečne produkty, vajíčka
 • večera: cottage, tvaroh, mäso so zeleninovou oblohou

Testosterónový typ

Ste testosterónový typ? Tak to si musíte dať obrovský pozor na tuky a sacharidy! Ak ste o tom doposiaľ nevedeli, možno práve preto sa vám schudnúť ešte nepodarilo.

Samozrejme bez týchto živín sa stravovať a žiť nedá. Preto sa riaďte pravidlom, že sacharidy budete konzumovať len na raňajky a ak je to možné, tuky budete držať počas celého dňa na uzde.

Taktiež ich nahradíte zdravšími variantami a budete ich konzumovať s mierou. S odporúčaných potravín sa zamerajte hlavne na:

 • raňajky: malé množstvo ovocia, ovocie s nízkym glykemickým indexom, ovsené vločky, párky a šunkové salámy s vysokým obsahom mäsa, pečivo čo najviac obmedzte
 • desiata: tvaroh, jogurt, orechy
 • obed: rôzne druhy mäsa, zeleninová obloha, trocha ryže
 • olovrant: orechy, tvaroh
 • večera: zeleninové šaláty s mäsom, zeleninové polievky, tvaroh

Uvedené zoznamy potravín, ktoré odporúčame konzumovať sú len orientačné. Je to len zlomok toho, po čom by ste mali siahnuť. Jedálniček by mal obsahovať pestrú a vyváženú stravu.

Trvanie diéty

Hormonálna diéta môže trvať rôzne dlhý čas. Závidí to od toho, koľko chcete schudnúť. Diétu možno držať dlhodobo, no najlepšie bude, ak sa stane aj vašim životným štýlom. Prvé výsledky hormonálnej diéty – diéty podľa typu postavy sa dostavia približne po 2 – 3 týždňoch.

Nezabúdajte na pohyb

Hormonálna diéta bude účinnejšia, ak pridáte pravidelné cvičenie. Podobne ako pri strave, aj pri cvičení sa kladie dôraz na individuálny prístup. Keďže každý z typov postavy má iné problémové partie, je potrebné tomu prispôsobiť aj druh cvičenia.

Výhody hormonálnej diéty:

 • individuálny diétny plán pre vašu postavu
 • pomerne pestré a chutné stravovanie
 • možné dlhodobé stravovanie

Nevýhody hormonálnej diéty:

 • možný jojo efekt po rýchlom skončení
 • chudnutie je pomalšie

Diéta podľa typu postavy – je dobrá alebo nie?

V tomto článku sme vám predstavili diétu a stravovanie, ktoré je pre správnu hmotnosť biologicky najprospešnejšie na základe hladiny vašich hormónov. Hormonálna diéta / diéta podľa typu postavy je jednou z tých, ktoré vás majú naučiť stravovať sa tak, aby vaše telo vypadalo dobre a vy ste sa cítili lepšie. Máte s ňou už nejaké skúsenosti? Ak áno, napíšte nám o nich a dajte rady tým, ktorí o nej uvažujú.

TIP: Pozrite sa na rady a tipy ako schudnúť, jesť zdravšie a zvládnuť to dlhodobo.

5/5 - (8 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1
Predošlý článok
Ďalší článok